Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

76

Не секрет, що садівники від будь-якого сорту смородини хочуть бачити максимальну віддачу: швидке зростання, багатий урожай, великі ягоди. І як можна раніше! адже так приємно, коли у інших ще ні натяку на урожай, а на твоїй ділянці вже прийшла пора скуштувати ароматну смородинову ягоду. І головне, що такий розклад зовсім не казковий — є сорти, здатні подарувати багато позитивних емоцій своїм господарям. Пропонуємо опис одного з них. Сорт носить оригінальну назву екзотика, який екзотичним на самій-то справі вже давно не є: багато оцінили його достоїнства і вже внесли в список улюблених сортів смородини.

Зміст

 • Опис сорту чорної смородини екзотика
 • Переваги та недоліки
 • Посадка чорної смородини

  • Покрокова посадка
  • Розведення чорної смородини
  • Відео: вирощування саджанців смородини з однієї нирки
 • Догляд за кущем

  • Полив
  • Обрізка
  • Добриво
  • Чи потрібно вкривати на зиму?
 • Хвороби і шкідники — таблиця

  • Фотогалерея: хвороби і шкідники
 • Збір і зберігання врожаю
 • Відгуки садівників

Опис сорту чорної смородини екзотика

Цей сорт був створений в сибірському внді ім. М. А. Лісовенко. Щоб отримати його, вчені використовували пилок від рослин, отриманих після вільного запилення сорту бредторп, і запилили нею сорт сіянець голубки. У 2001-му році екзотика була внесена в держреєстр з рекомендацією вирощування в центральному регіоні.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Сорт екзотика славиться своєю врожайністю і зимостійкістю

Пагони світло-зеленого кольору на кущі цього сорту ростуть прямо, мають досить значну товщину і велике листя з п’ятьма лопатями. Загущенность куща середня. Квіти великі, білого кольору. Зав’язі під час дозрівання схожі на виноградні грона, в кожній може бути до півтора десятків майбутніх ягід.

Сорт чорної смородини екзотика по праву вважається одним з найбільш великоплідних, адже вага однієї ягоди коливається в межах від 3 до 6,5 г.ягоди у формі кулі з шкіркою чорного кольору, що грає блиском. У них ніжний і приємний смородиновий аромат.

Переваги і недоліки

У сорту екзотика маса достоїнств, за які його так люблять садівники:

 • звичайно ж, великі ягоди. Як то кажуть, великому шматку рот радіє-у випадку з ягодами все точно так же.
 • сорт стійкий до багатьох типових для смородини захворювань і шкідників.
 • висока зимостійкість-це не дивно, оскільки сорт вивели в сибіру, а значить, він апріорі повинен бути пристосований до життя в суворих умовах російської зими.
 • хороша врожайність-те, що завжди в пошані, незалежно від багатьох інших якостей сорту. Додайте сюди ще й ранньостиглість екзотики, і її популярність в народі не буде викликати ніяких сумнівів.
 • ягоди добре переносять перевезення і довго зберігаються після збору.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Творці сорту не обманюють-ягоди екзотики виростають дуже великими при належних умовах

Є і деякі недоліки:

 • ранній урожай має свою виворітну сторону-раннє цвітіння, яке може перетнутися з поворотними заморозками. Квітки екзотики не дуже добре переносять знижені температури, що не кращим чином позначиться на врожаї.
 • якщо зимові морози кущ переносить на ура, то ось в літню посуху краще посилити за ним спостереження, збільшивши кількість поливів. Занадто велика ймовірність втратити рослину через тривалу відсутність дощів.
 • є вразливість у сорту і в середовищі різних захворювань — слабка стійкість до антракнозу, який може його справно вражати. Крім того, відзначаються випадки атаки чорної смородини почковим кліщем, але таке буває лише на старих кущах.

Посадка чорної смородини

Чорна смородина екзотика любить сонце і тепло, а значить вибирати для неї потрібно добре освітлене місце без застою повітря, але в той же час захищене від північного вітру. Втім, головною умовою все одно залишається освітленість, без якої пагони куща почнуть занадто сильно витягуватися, через що ягоди на них виростуть дрібніше звичайного. Добре, якщо на вашій ділянці грунтові води знаходяться на рівні 2 м і глибше — це дасть коріння смородини можливість для хорошого розвитку.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Коренева шийка при посадці повинна заглибитися на 7-8 см для гарної приживлюваності куща

Ця культура любить грунти з низькою кислотністю. Тому, якщо показник ph на вашій ділянці становить вище 5,5, саме час задуматися про вапнування грунту. Залежно від рівня кислотності (його легко виміряти при наявності індикаторного паперу) на кожен квадратний метр може вноситися від 300 до 600 і навіть 700 г порошку вапна.

Терміни висадки залежать від того, який саджанець ви придбаєте. Рослини з відкритою кореневою системою висаджують тільки на початку жовтня, а ті, що вирощувалися в контейнерах, можна посадити і навесні. Вся справа в приживлюваності смородини. У першому випадку для адаптації кореневої системи їй буде потрібно час до заморозків. Потім, після весняного пробудження, вона швидко рушить в зростання, будучи вже загартованої до умов відкритого грунту. У другому випадку, вирощений в контейнері кущик буде пересаджений вже з грудкою землі, і для приживання часу йому майже не буде потрібно.

До речі, купувати саджанці чорної смородини потрібно в розплідниках або в садових магазинах, щоб уникнути пересорту або занесення на свою ділянку який-небудь інфекції або шкідника.

Зверніть увагу на коріння саджанця: вони повинні бути здеревілими, основних коренів повинно бути як мінімум 3, а довжина кожного з них дорівнює близько 20 см.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Купуючи саджанець в контейнері ви можете сміливо розраховувати на його швидку і хорошу приживлюваність

Покрокова посадка

 1. обрану ділянку вирівнюють, видаляючи всі бур’яни.
 2. викопують котлован діаметром в 0,5 м і глибиною до 30 см.на дно ями викладають перепрілий компост.
 3. особливу увагу приділяють наповненню ями при посадці: половина її повинна бути заповнена удобреному грунтом, а решта — землею в суміші з торфом.
 4. не менш важливо положення самого куща: коренева шийка повинна піти вглиб на 7 — 8 см, при цьому 3 нижні бруньки занурюються нижче рівня землі, а ще 3 залишаються на поверхні. Всю іншу масу куща зрізають.
 5. після того як кущ посаджений, землю навколо нього ретельно ущільнюють, а пристовбурні кола поливають 7 л води. Мульчувати його при цьому необов’язково, адже торф, що міститься в верхньому шарі, буде непогано зберігати вологу.

Якщо ви висаджуєте кілька кущів відразу, то залишайте між ними як мінімум 1 м простору, а максимум 1,3 м.

Розведення чорної смородини

Якщо ви хочете омолодити ваші посадки, не купуючи при цьому нові саджанці, то вихід досить простий: розмноження з допомогою черешка. Для цього використовуються однорічні пагони, з яких стругають живці довжиною близько 20 см.щоб вони мали хорошу приживлюваність, можна залишити їх на півдоби в розчині епін, а вже звідти переселити їх прямо в землю. Між сусідніми живцями відстань повинна бути не менше 15 см, а між рядами 30 см.прикопайте живці так, щоб верхівками вони були звернені на північ.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Розмноження живцями-відмінний спосіб збільшити кількість рослин на ділянці і оновити посадки

Відео: вирощування саджанців смородини з однієї нирки

Догляд за кущем

правильний догляд за рослиною включає кілька аспектів.

Полив

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Жодна рослина не обходиться без поливу, і чорна смородина, як і багато інших, потребує вологи. Поливати її треба 1 раз в тиждень або півтори. На один молодий кущ йде по 10 л, а на дорослий до 40. Намагайтеся при поливі не замочити сам кущ і стежте за тим, щоб вся вода потрапила в пристовбурних коло. Добре, якщо вода буде теплою — для цього ви можете залишити її на якийсь час під сонячними променями або нагріти самостійно.

Після поливу пристовбурні кола можна замульчувати, і для цієї мети підійде скошена трава, солома, злежані тирса або компост.

Обрізка

Без обрізки важко розраховувати на здоровий кущ і багатий урожай. Всупереч поширеній думці, від великої кількості пагонів багато великих ягід не отримаєш. Так що доведеться вибирати найсильніші з них, прибираючи всі інші. Як показує практика, найбільш плодоносними виявляються дво — і трирічні пагони. Отже, існує кілька аспектів, що стосуються обрізки чорної смородини:

 1. перший з них стосується моменту посадки, коли потрібно залишити не більше 4х найрозвиненіших і міцних втечі.
 2. у наступні 2 роки потрібно видаляти слабкі, сухі та пошкоджені пагони, залишаючи 5 найкращих.
 3. тільки починаючи з чотирирічного віку обрізка смородини перестає носити формувальний характер і перетворюється в підтримуючу, яка і буде вимагатися до кінця життя куща. Сюди входить видалення старих пагонів, а також тих, що не показали гарного росту протягом попереднього року. Їх місце займуть пагони з кореневої порослі.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Обрізка чорної смородини не дозволяє кущу загущаться і збільшує обсяг врожаю

Торфом, влагозарядковому поливу (по 10 л на рослину) і згрібання снігу під кущ взимку.

Хвороби і шкідники — таблиця

Чорна смородина екзотика досить часто уражається антракнозом. До цього треба бути готовим і вжити комплекс заходів щодо захисту рослини від нього, а також від інших неприємностей.

хвороба / шкідник ознаки появи заходи боротьби антракноз при надмірній зволоженості повітря і грунту на листках з’являються темно-коричневі плями.

 • опале листя збирають і спалюють.
 • грунт періодично перекопують.
 • ранньою весною до розпускання бруньок кущ обприскують препаратами хом (30 г на 10 л) і бордоська рідина 1% (100 г мідного купоросу, 150 г вапна на 10 л води).
 • в період вегетації можна підгодувати кущі добривами на комплексній основі. Добре використовувати хелати-металоорганічні комплекси, що допомагають смородині засвоювати мікроелементи.

септоріоз на листках з’являються жовто помаранчеві плями з темною серединою. Основні причини-недолік сонця, надмірна вологість.

 • так само як і проти антракнозу, застосовують обробку препаратами хом і бордоська рідина.
 • проводять підживлення комплексними мінеральними добривами, що містять цинк, мідь, марганець та інші мікроелементи.

попелиця на кінцях пагонів спостерігаються скупчення шкідника. Пагони викривляються, а листя морщаться і скручуються, після чого починають всихати. Імунітет рослини поступово знижується. При невеликих кількостях тлю збирають вручну.

 • найпростіший із способів-зрізання верхівок постраждалих пагонів з подальшим спалюванням.
 • можна обробити кінці пагонів мильним розчином (60 г на 10 л).
 • також кінці пагонів можна занурити в розчин деревної золи (300 г на відро води).
 • протягом літа використовують препарати актеллік (2 мл на 2 л) і карбофос (60 г на 8 л).

стеклянница личинки прокладають ходи в пагонах, вигризаючи їх серцевину, через що пагони стають ламкими і засихають.

 • під час обрізки видаляють пагони зі слідами пошкоджень, зрізуючи їх начисто і тут же спалюючи.
 • якщо пагони пошкоджені в повному обсязі, їх обрізають до здорового місця.
 • ранньою весною проводять обприскування препаратами актара (2 г на 10 л) і іскра (1 таблетка на 10 л).
 • проводять своєчасні поливи, розпушування грунту і підгодівлі.

кліщ шкідник вигризає нирки зсередини, в результаті чого пагони залишаються без листя і гинуть.

 • пагони зі роздутими нирками зрізають і знищують.
 • після цвітіння проводять обробку 1% розчином колоїдної сірки.
 • використовують препарат эфирсульфонат (20 — 30 г на 10 л).

Фотогалерея: хвороби та шкідники

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупномусепторіоз з’являється при підвищеній вологості і нестачі мікроелементівЧорна смородина екзотика: граємо по-крупномуантракноз часто вражає чорну смородину, завдаючи серйозної шкоди садівниковіЧорна смородина екзотика: граємо по-крупномунеприродно набряклі нирки можуть свідчити про поразку почковим кліщемЧорна смородина екзотика: граємо по-крупномустеклянница губить пагони, вигризаючи їх серцевинуЧорна смородина екзотика: граємо по-крупномупопелиця позбавляє рослину соків і виснажує його, знижуючи імунітет

Збір і зберігання врожаю

Оскільки сорт екзотика є скороплідним і ранньостиглим, то плодоносити кущ може почати вже на другий рік після посадки, а перші ягоди з нього можна зібрати вже на початку липня. З одного куща отримують в середньому по 1,5 кг ягід, проте відомі випадки, коли цей показник перевищував зазначений удвічі.

Збирайте ягоди в суху погоду. Урожай, зібраний після дощу, зберігається набагато менше. Якщо все-таки з якихось причин ягоди виявилися вологими, перед приміщенням на зберігання обов’язково їх трохи обсушити, розклавши в один шар.

Чорна смородина екзотика: граємо по-крупному

Під час плодоношення смородина екзотика стає схожою на виноград завдяки свої ягідним гронам

Зрозуміло, ягоди екзотики прекрасні для вживання в свіжому вигляді. Гарні з них і заготовки на зиму у вигляді варення і джемів. Якщо ж ви не поспішайте їх використовувати, то розмістіть урожай в сухих скляних банках і покладіть в холодильник, де ягоди пролежать близько місяця. Не забудьте регулярно провітрювати їх протягом 10 хв 3 рази на день. Для більшого збереження смородину можна і заморозити — в такому вигляді вона пролежить рік. При цьому розморожувати її слід повільно, щоб вона не втратила свій зовнішній вигляд і корисні властивості. У гарячу воду ягоди з морозильника поміщають тільки при заварці чаю.

Відгуки садівників

А у мене екзотика улюблений сорт чорної смородини. Було ще кілька: селеченская, ледар і ін.відразу не згадаю. Все викинула, залишила для себе тільки екзотику. Смак просто клас, крупнющая. З недоліків можу назвати те, що якщо зазіваєшся зі збором, обсипається. І відрив не дуже сухий, для себе краще збирати разом з гребненожкой, так і швидше.

Пустовойтенко тетяна

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=3914

Можливо у мене екзотика не добирає сат, хоча по минулому році температура зашкалювала, але смак такий-же і залишився.

Limoner

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=3914

Посадив тільки восени 2010-го маленький саджанець, обрізавши трохи. Був здивований на цих вихідних, що зав’язалися 2 кисті ягід після заморозків до-6–7. Не став видаляти, думаю, трохи сил віднімуть. У зростання молоді пагони пішли краще, ніж у скарби.

Ельвір

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?s=c7f7ce60f3aae2e954a797991b93a727&t=3914&page=2

Прийміть мій голос» за » екзотику. Один з моїх улюблених сортів-велика, смачна, і зовсім не кисла, люблю її їсти без цукру. Росте на сонці, спеку перенесла в цьому році добре-і кущі і ягоди. Грунт супісок, регулярний полив (в спеку мінімум 2 рази в тиждень), мульчування, підгодівлі. Кущики-диво-рівненькі, не розвалюються. З приводу відриву ягід-нормальний відрив, не пам’ятаю, щоб на це звернула особливу увагу (не тече так це точно!).

Церсея

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?s=c7f7ce60f3aae2e954a797991b93a727&t=3914&page=2