Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

48

Всякому часом хочеться похвалитися жовтим плодом, вирощеним у себе вдома. Але як виростити лимон з кісточки, щоб ще й плоди давав, а не тільки деревину ростив? дуже легко, якщо дотримуватися правильну агротехніку.

Зміст

 • Як правильно вирощувати лимон з кісточки

  • Готуємо грунт для посадки лимонів
 • Посадка і догляд за лимонним деревом
 • Розмноження живцюванням
 • Терміни початку плодоношення лимонних рослин, вирощених різними способами

Як правильно вирощувати лимон з кісточки

Взагалі, розмноження лимонів живцями застосовується набагато частіше. Однак з насіння їх теж дуже навіть можна виростити. Здорові сіянці легко отримати, дотримуючись кількох нескладних правил агротехніки цитрусових.

Лимони, як всі цитрусові, швидко втрачають схожість. Насіння беремо від плодів добре визріли. Витягуємо з них насіння. Відразу ж після цього висіваємо їх в приготований заздалегідь посадковий субстрат. При тривалому зберіганні зовнішня оболонка насіння починає підсихати, покриватися тріщинами. Чому дуже швидко знижується схожість практично до нуля. Тому сіємо насіння чим швидше, тим краще, поки вони ще вологі від м’якоті плоду.

відео про вирощування лимона з кісточки

Грунт готується з двох частин торфу, однієї частини листової землі і однієї частини піску. Ретельно перемішується, розпушується, помірно зволожується. З одного кінця зернятка ростуть майбутні пагони, з іншого — коріння. Важливо не переплутати їх сторонами, тому насіннячко сідає в грунт горизонтально. Укладаємо їх на землю, засипаємо півтора сантиметрами грунту, воложимо, вкриваємо, щоб не пересихала грунт.

Протягом наступних чотирьох-п’яти тижнів стежимо за посівами, не допускаємо як пересихання, так і перезволоження. Трохи більше, ніж через місяць насіння почнуть прокльовується. На поверхню виходять маленькі лимонні паростки. Поливаємо їх акуратно, намагаючись не розмити верхній шар грунту. Після появи п’ятого-шостого листочка пікіруємо саджанці. До цього терміну чіпати кореневу систему росточков маложелательно.

Причиною є те, що цитрусові мають один потужний глибокий корінь. Поки маленький паросток корінь теж малий, слабкий. Потривожити його до того, як сформується 5-6 листочків — можна втратити наш лимонний саджанець.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

На фото маленький лимон

Під час пересадки обрізаємо корінь, стимулюючи його гіллястість. Іноді таке зручно робити ще до пересадки, для цього сіянцям, що ростуть в ящику, підрізають вертикальний корінь, не виймаючи їх із землі. Ця операція робиться наступним чином: заглиблюємо на 10 сантиметрів в грунт горизонтально гострий ніж і проводимо їм під росточками. Після цього для дезінфекції пошкоджених корінців проливаємо посадки слабким розчином перманганату калію, тобто марганцівки. Така операція менше травмує ніжну кореневу систему лимонних деревців, стимулюючи при цьому її гіллястість, утворення бічних коренів.

Готуємо грунт для посадки лимонів

Отже, молодий лимончик, вирощений з насіння готовий до посадки. Пікіруємо саджанець вже відразу на постійне місце. Наступні рік-два він буде рости в тому горщику, який ми під нього визначимо. Відповідаючи на питання, як посадити лимон з кісточки, зауважимо, що потрібен, в першу чергу, дуже якісний правильно підготовлений субстрат.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

На фото грунт для посадки лимона

Ось рекомендований склад грунту для лимона:

 • одна-дві частини листового перегною з під беріз або липи;
 • одна частина гнойового перегною;
 • одна частина луговий землі, бажано з лугів, де росте конюшина або люцерна, така земля збагачена азотом;
 • одна частина прожареного сірого (не жовтого) річкового піску;
 • половина частини деревної золи, але тільки не хвойних порід.

Лимон дуже чутливий до наявності нафтопродуктів в грунті. Перевірити свій грунт на чистоту від них можна наступним чином: жменю землі розводимо в відрі води. Якщо на поверхні не з’являється маслянистого райдужного нальоту, значить субстрат чистий.

Крім того, щоб позбутися від різних грунтових паразитів, які можуть бути у вашому субстраті варто продезінфікувати грунт. Причому ця операція буде не зайвою не залежно від того, чи брали ви землю з навколишніх лугів і лісів або ж придбали грунтові суміші в магазині. Перестрахуватися ніколи не шкідливо.

Грунт насипається в сталеве емальоване відро, заливається літром води, ставиться на вогонь. Закриваємо кришкою і чекаємо 30-40 хвилин, поки суміш добре пропариться. Після цієї операції даємо грунті охолонути і висохнути.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

На фотографії посадка лимона

Тепер можна удобрювати грунт перед висадкою лимонних саджанців. Найкраще використовувати органічні комплекси, що містять гумінові кислоти або ефективні мікроорганізми. Це призведе вашу стерилізовану грунт до природного екологічного балансу. Далі поливаємо розчином комплексних мікродобрив, що містять залізо, марганець, молібден, селен, цинк. Удобрюємо азотними, калійними, фосфорними добривами.

Надалі, при пересадці дорослих дерев, злегка видозмінюється склад субстрату. Якщо вище представлена суміш через свою легкості рекомендується для молодих рослин, то для більш дорослих характерне додавання суглинків, озерного мулу, торфу, збільшення частки піску.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

Для лимонів віку 3-4 роки рекомендується наступний склад

 • 2 ч. Листового перегною;
 • 4 ч. Гнойового перегною;
 • 2 ч. Верхового торфу;
 • 1 ч. Річкового піску.

Для дерев від 4 до 8 років підійде наступний склад

 • 4 частини лугового чорнозему;
 • 2 ч. Листового перегною;
 • 2 ч. Озерного або річкового мулу;
 • 1 ч. Річкового піску.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

Фотографія лимона

Для вікових лимонів, старше десяти років оптимальний склад грунту наступний

 • 6 частин лугового чорнозему;
 • 2 ч. Листового перегною;
 • 2 ч. Верхового торфу;
 • 4 ч. Озерного мулу;
 • 1 ч. Піску;
 • 0.5 ч. Золи листяних порід.

Посадка і догляд за лимонним деревом

Отже, ми виростили сіянець з кісточки. Обрізали вертикальний корінь і тепер він готовий до посадки на основне місце. Дно горщика всипаємо шаром керамзиту 1.5-3 сантиметри. Насипаємо зверху шар субстрату у вигляді горбка. Коріння лимона припудрюємо золою, розправляємо по горбку. Після чого починаємо засипати рівномірно землею. Періодично утрамбовуємо злегка грунт невеликий паличкою, найкраще для цих цілей використовувати паличку для суші. Це потрібно робити для недопущення утворення повітряних пустот біля коріння деревця. Засипаємо до рівня кореневої шийки, тобто до місця, де коріння переходять в стовбур.

Заглибити кореневу шийку — отримаєте загнивання нижньої частини кори, вона почне лопатися, виділяти смолу, швидше за все захворіє гоммозом — грибковим захворюванням цитрусових. Молодий саджанець навіть може загинути від цього.

це дуже важливо! кореневу шийку не можна заглиблювати. 1. Далі стежимо за зростанням лимона. Через роки-два коренева система повністю заповнить простір горщика. Перевіряємо це наступним чином — перевертаємо горщик, стукаємо їм об тверду поверхню. Кому повинен легко вивалюватися з горщика. Низ грунту повинен бути добре обплетений корінням. Значить пересаджуємо у велику за розміром тару, але не дуже простору. На 3-4 сантиметри більшу по діаметру.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

Фотографія дерева домашнього лимона

Найчастіше рослини страждають від:

 • недостатньої або неправильної підгодівлі;
 • зайвої сухості квартирного повітря;
 • пилу;
 • недотримання температурного режиму.

Поливайте лимончики часто, але не можна допускати перезволоження грунту. Підгодовуйте раз в два тижні невеликими порціями комплексних добрив. Щотижня обприскуйте листя з пульверизатора, іноді очищайте лисяча від пилу за допомогою вологої губки (при сильному пиловому забрудненні приміщення). Щомісяця ставте ваше деревце під душ. Дотримуйтесь температурний режим. Взимку лимону має бути прохолодніше і суші, ніж влітку. Це означає, що потрібно менше поливу, підгодівлі. Ось власне все коротко, що потрібно знати про нормальний догляд за лимонним деревцем, вирощеним з кісточки. Далі поговоримо про розмноження лимона методом живцювання.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

Фотографія политого лимона

Кімнатної температури. Через два або три тижні почнуть утворюватися коріння. Ознакою цього служить поява нових листочків. Ще через два тижні можна розсаджувати наші саджанці. Як бачите, живцювання лимона є досить-таки простою операцією.

Як виростити лимон з кісточки і радувати себе домашнім урожаєм з лимончиків

Фото лимона

Терміни початку плодоношення лимонних рослин, вирощених різними способами

Нас часто переконують в тому, що змусити плодоносити рослини, вирощені з кісточки надзвичайно просто. Що незалежно від того, чи є ви володарем щепленого рослини, вирощеного з держака або кісточки деревця, ви все одно отримаєте перший урожай не пізніше, ніж через чотири роки. Вас обманюють.

 • по-перше, термін вступу в плодоношення цитрусових, вирощених різними способами, різні.
 • по-друге, саме по собі наявність деревця будинку ще не передбачає, що воно взагалі зацвіте. Потрібно належний догляд, увага, створення оптимальних для плодоношення умови, підгодівлі, освітлення, температурний режим, мікроклімат і багато-багато іншого.

Терміни початку плодоношення у різних лимонів наступні:

 • дерева з насіння зацвітають через 8-10 років;
 • цитруси отримані методом живцювання від раніше квітучого дерева дадуть перші плоди через 3-4 роки;
 • рослини, щеплені відводком від плодоносного дерева, можуть зацвісти вже на наступний після щеплення рік;
 • всі ці терміни стають неактуальним, якщо держак для вкорінення або щеплення взятий від раніше жодного разу не плодоносить дорослої рослини.

відео про те, як виростити лимон з кісточки
Якщо лимон зацвіте і принесе плоди хоча б раз, то буде це робити щороку при належному догляді.

Також варто знати, що наші кислі цитруси можуть відкласти своє цвітіння, якщо ви перестараєтеся з підгодівлею і доглядом. Особливо це стосується азотних добрив. Намагаючись забезпечити рослині ідеальні умови, ми надаємо йому ведмежу послугу. Лимончик пре вгору, абсолютно не замислюючись про закладку плодових бруньок. Адже в плани нашого зеленого вихованця абсолютно не входить постачати нас урожаєм.

Потреба ростити жовті плоди виникає у нього, коли дерево відчуває деяку загрозу своєму комфорту. Такі загрози активізують механізми залишення потомства, тобто врожаю. Чому ми перешкоджаємо, зніжуючи наші лимони. Така зайва турбота так само як і недостатня увага до рослини ведуть до зрушення термінів плодоношення. Для стимулювання плодоношення кімнатному цитрусу потрібно всього лише: регулярний полив з підгодівлею під час активної вегетації, період спокою, багато сонця, вологість приміщення.