Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

123

Часник підрозділяється на озимий і ярий. У кожного є плюси і мінуси. Озимий дає великий урожай, але погано зберігається. Ярий дає менший урожай, але зберігається до наступного року.

Зміст

  • Види рослини
  • Садимо озимий часник

    • Спосіб №1-традиційний
    • Спосіб №2-подвійна посадка
    • Спосіб №3-посів
    • Коли садити часник?
    • Підгодівля
  • Вирощування ярого часнику

    • Спосіб №1-традиційний
    • Спосіб №2-пророщеними зубками
  • Оздоровлення культури

    • Спосіб №1-традиційний
    • Спосіб №2-безпересадочний
    • Спосіб №3-вирощування через озимину

Види рослини

Як відрізнити ярої від озимого за зовнішнім виглядом? з середини цибулини озимої культури стирчить жорсткий стрижень-залишок стрілки. У ярого такого стрижня немає, так він не стрелкуется. Зубки озимої цибулини великі і утворюють один шар. Зубчики ярої цибулини дрібні і можуть розташовуватися в два і більше шарів. І головна відмінність-різні терміни посадки. Ярий висаджують навесні, а озимий – восени. А тепер про головне — про правила посадки.

відео про вирощування часнику

Садимо озимий часник

Технологія вирощування часнику постійно вдосконалюється. Так з’явилося кілька способів посадки, про які ми зараз вам розповімо.

Спосіб № 1-традиційний

Під культуру відводять місце з-під рано прибираються рослин: огірків, ранньої капусти, редису, бобових. Ділянка не повинна розташовуватися в низині і заливатися талими водами навесні – зубки загниють і загинуть. Грунт удобрюють: вносять перегній або перепрілий гній, перекопують на багнет лопати і роблять борозни через 25 см. Неочищені зубки садять через кожні 10-12 см. Посадки закривають, поливають і мульчують.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

Фотографія посадки озимого часнику

Спосіб № 2-подвійна посадка

Подвійна посадка часнику актуальна для невеликих ділянок. Основний секрет в тому, що сідає часник в 2 рівня (ярусу). Робиться це восени або в кінці серпня. Перший ряд розташовується нижче, другий – вище. Викопуємо канавку глибше і викладаємо перший рівень зубків на глибині 11-12 см.хтось скаже-глибоко. Не переживайте. Вони там буде прекрасно себе почувати.

Засипаємо землею і викладаємо другий ряд на глибині 6-7 см.між зубчиками робимо відстань 10-15 см, між борозенками — 25 см. Присипаємо землею. Виходить один зубок над іншим. Ніхто нікому не заважає, всім всього вистачає.

Спосіб № 3-посів

Ще можна не встромляти зубки в землю, а сіяти, тобто викладати їх на бочок або просто кидати в рядки. Єдине, що можливо буде вас бентежити, що лежить на боці часникова головка і крива шийка. Але на якість продукції, смак і розмір цибулини, це ніяк не впливає.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

На фото посів часнику

Зубки посадили і замульчували. Навесні вони відразу рушають в зростання. Той зубок, який виявився нижче, — в більш вигідних умовах. Він глибше і йому там тепліше. Він краще розвинув кореневу систему. А той, який вище, швидше прогрівається навесні.

Коли прибирати часник? цибулини прибирають, коли лопається стрілка. Навіщо тоді виламувати стрілки? якщо їх залишити, то часникові головки наростуть менше. Стрілка забирає на себе харчування, так як на ній формуються бульбочки, але кілька залишити варто. Стрілки часнику вам покажуть, коли він готовий до збирання. Виламують стрілки ні тоді, коли вони тільки з’явилися з стебла, а коли зробили гурток.

Коли садити часник?

Щоосені це питання виникає у всіх городників. І тут, як то кажуть, скільки людей, стільки й думок. Хтось вважає за краще садити цибулина за 2-3 тижні до промерзання грунту. Зубок встигає вкоренитися і навесні охоче рушає в зростання. А ось ранню серпневу і вересневу посадку вважають неправильною, так як у рослини рано починають жовтіти кінчики пера. Ми не буде переконувати вас у правильності або неправильності конкретного методу. Ми розповімо про проробленому нами цікавому досвіді.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

На фотографії посадка часнику

Ми посадили часник в три терміни: 20 серпня, 20 вересня і 20 жовтня. Найкращий урожай дала серпнева посадка. Він найкраще перезимував. Якщо подумати, то відразу стає зрозуміло, чому так. Ми його рано посадили, він встиг добре вкоренитися, набрав сили і навесні відразу погнав у зростання. А найгірший урожай був від жовтневої посадки. Він толком не вкоренився, погано перезимував і мало наріс.

Якщо рослина встигла зійти від серпневої і вересневої посадки, то нічого страшного не сталося. Так і повинно бути. Щоб перевірити, чи так результативна серпнева посадка, посадіть частину зубків раніше, а частина тоді, коли вам здається правильніше, а потім порівняйте результати.

Ви запитаєте, чому пророслий часник не вимерзає? коли він дав корінці, змінився склад клітинного соку, в ньому стало більше цукру. Спробуйте заморозити сироп. Сироп не замерзне, а ось вода замерзне. Тобто він після проростання переходить в інший стан, просто «засинає» на зиму.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

Фото часнику на грядці

Підживлення

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

Годувати часник влітку ближче до збирання вже марно. Якщо ви збираєтеся давати йому підгодівлі, то робити це треба в травні – червні. Далі він з пера набирає вагу самої цибулини. Коли він прокидається, йому це необхідно. В якості підгодівлі беруть настій біогумусу або кінського гною. Посадки бажано замульчувати перегноєм або нарізаною на шматки соломою.

Міжряддя посипають золою від шкідників. Мульчування сприяє збереженню вологи в грунті і захищає цибулини від перегріву. Можна не мульчувати часник. Вирощування і догляд тоді полягають в підгодівлі, регулярних розпушування, видаленні бур’янів і поливах.

Ще одне правило: для посадки вибираємо найбільші зубки. Посадимо дрібні-дрібні цибулини і отримаємо. Якщо жовтіє бадилля, то це говорить про пошкодження кореневої системи. Причини: підгризання коренів шкідниками або дію грунтових гнилей.

Якщо посадки замульчувати, то поливати їх немає необхідності. При нормальних погодних умовах цілком вистачає дощової вологи. Зубок адже вже наростив коріння, сам витягне вологу з грунту, сформує хорошу цибулину.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

Фото часнику

Вирощування ярого часнику

Також віддає перевагу родючій землі. При необхідності в грунт вносять перегній або перепрілий гній в кількості 3-5 кг/м2. Зубки садять в рядочки на відстані 6-7 см один від одного. Між рядками зберігають дистанцію 25-28 см.приблизна глибина закладення часникових часточок 3 см. Опишемо два способи.

Спосіб № 1-традиційний

Садять ярої ранньою весною 15-25 квітня. Перед посадкою головки поділяють на зубчики і сортують за розміром. Часточки кожного розміру бажано висаджувати в окремі борозенки. Догляд полягає в регулярному розпушуванні міжрядь, поливі і видаленні бур’янів. Якщо посадки замульчувати то, як говорилося вище, в поливі немає необхідності.

Спосіб №2 – пророщеними зубками

Часникові головки зберігають всю зиму при температурі 20 0с. В кінці березня цибулинки розбирають на часточки, замочують на 3 години у воді кімнатної температури, виносять в льох, де розкладають одним шаром і прикривають ганчірками або плівкою. Коли корінці відростуть довжиною 2-5 см, зубки висаджують у вологий грунт.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

Фото посадки часнику

Підгодовують ярі рослини також, як і озимі, настоєм коров’яку, біогумусу або кінського гною. З неорганічних добрив використовують сечовину з розрахунку 1 сірникову коробку на відро води при появі сходів, потім через 10 днів і третій раз в кінці червня. Від шкідників в міжряддях розсипають золу.

Прибирають ярі цибулини при масовому всиханні пера нижнього ярусу рослини в третій декаді серпня – першій декаді вересня. Вибрані з грунту цибулини розкладають в один ряд для просушування під навіс. Бадилля повинна повністю висохнути. Не варто поспішати зрізати зелені пагони часнику, так як цибулина отримує з них харчування і продовжує під час сушіння наростати. Суху бадилля зрізають, залишаючи 5 см.

Оздоровлення культури

Часник має властивість вироджуватися, як і картопля. При розмноженні зубками в культурі поступово накопичуються хвороби, врожайність падає. Щоб цього не сталося, час від часу часник відновлюють з бульбочек (воздушек). На перший рік з воздушек виходять однозубки. На другий рік з них виростають повноцінні цибулини. Часник виходить оздоровлений і не треба бігати шукати посадковий матеріал, тим більше, що він досить дорого коштує.

Вирощування часнику-відкриваємо секрети відмінного врожаю

На фотографії часник

Відео про вирощування часнику і догляд за ним

Спосіб №3-вирощування через озимину

У першій половині червня сіють бульбочки. До цього їх зберігають необмолоченими в холодильнику. До другої декади вересня рослини вже з 4-5 листям, хорошою кореневою системою і товстим товщиною з олівцем стеблом. У жовтні озимі рослини загартовуються і відмінно зимують. На наступний рік з них розвиваються повноцінні цибулини.