Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

68

Щоб зібрати з грядок хороший урожай помідорів, огірків або болгарського перцю, попередньо потрібно витратити чимало часу на вирощування розсади, пікіровку сіянців і пересаджування рослин в грунт. З морквою ж все набагато простіше-вирощування моркви не представляє ніякої складності, і розібратися в ній зможуть навіть ті, кому раніше не доводилося мати справу з овочевими культурами.

Готуємо грядки і висіваємо насіння

Однак урожай коренеплодів залежить не тільки від погоди і від обраного сорту, агротехніка теж має великий вплив, тому так важливо заздалегідь розібратися, як вирощувати моркву правильно. Адже якщо ви просто посієте насіння в грунт і будете поливати моркву, коли доведеться, коренеплоди можуть вирости дрібними, дерев’янистими або деформованими.

Найкраще морквина росте на легкій нейтральній грунті, але і на важких грунтах можна домогтися непоганого результату, якщо добре розпушити верхній шар на один багнет лопати. В ущільненому грунті здатна вирости морква сорту шантене і подібних сортів з короткими затупленими на кінці коренеплодами.

відео про вирощування моркви

Для грядок вибирайте добре освітлені місця в городі, через нестачу світла урожай помітно знизиться. Грунт для моркви не повинна бути надто вологою, тому на тих ділянках, де грунтові води підходять близько до поверхні землі, морквяні грядки слід робити заввишки, як мінімум, 30 див. Ще з осені перекопайте грядку, додавши компост або гній – свіжі органічні добрива, внесені навесні, тільки завдадуть шкоди моркви.

Висівання насіння:

 • зробіть через кожні 20 см борозенки на ширину грядки, залишаючи по краях по 12 см;
 • пролийте рядки водою;
 • висійте заздалегідь підготовлені насіння моркви, намагаючись витримувати по півтора сантиметра між ними;
 • присипте борозенки землею;
 • натягніть невисоко над грядкою плівку.

Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

Для грядок вибирайте добре освітлені місця в городі, через нестачу світла урожай помітно знизиться

Технологія вирощування моркви: проріджування, полив, підживлення

Щоб побачити перші сходи, вам доведеться запастися терпінням, адже морквина відрізняється досить повільним зростанням на початковому етапі. Зате, як тільки молоді рослини з’являться на поверхні землі, рости вони почнуть не по днях, а по годинах. Тут головне, не пропустити відповідний час, щоб прорідити морква, залишивши на грядці найбільш сильні рослини з відстанню по 2 см між ними. Найкраще проводити проріджування з появою справжніх листків у моркви. Оскільки при проріджуванні сильний морквяний запах може залучити морквяних мух, проводите роботу ввечері, а видалені рослини відразу перенесіть в компостну купу і прикрийте тирсою.

Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

Найкраще проводити проріджування з появою справжніх листків у моркви

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

Помилка початківців овочівників в тому, що вони забувають вчасно розрідити морква або не надають цьому значення. В результаті при запізнілому проріджуванні коренеплоди обплітають один одного, скручуються і, якщо потягнути з землі одну морквину, слідом за нею висмикнеться і сусідня, а на грядці утворюються нерівномірні «лисини».

Якщо при посіві моркви ви додасте в борозенки насіння редису, це значно полегшить вам ранню прополку грядки і замінить перше проріджування. Редис швидко сходить, позначаючи рядки, між якими можна спокійно висмикувати бур’яни. А через місяць дозрілу редиску можна буде прибрати, звільнивши місце для зростаючої морквини. Для боротьби з бур’янами можна використовувати гербіциди для моркви, які вносять в грунт в перший тиждень після посіву насіння. При дотриманні інструкції гербіциди не завдадуть шкоди.

Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

Якщо при посіві моркви ви додасте в борозенки насіння редису, це значно полегшить вам ранню прополку грядки

Дуже важливий правильний полив моркви:

 • трохи тільки зазеленіють перші сходи, почніть поливати грядку двічі на тиждень при сухій погоді;
 • полив повинен бути рясним, щоб грунт добре просочилася водою;
 • поливати сходи моркви слід з лійки;
 • в період формування коренеплодів поливи зводять до одного разу на тиждень, кількість води збільшують – вода повинна доходити до коренів моркви;
 • у серпні, коли коренеплоди наливаються, полив моркви зводять до мінімуму (поливають під час посухи) або зовсім припиняють.

На морквяної грядці не повинна утворюватися кірка, інакше розвиваються коренеплодів не буде вистачати кисню в грунті. Тому грядку з морквою потрібно обов’язково регулярно рихлити, особливо після поливів і рясних дощів. Одночасно з розпушуванням ви будете знищувати і з’являються бур’яни.

Правильне вирощування моркви і догляд: розпушування, проріджування, полив, підгодівля

Протягом усього сезону раз на місяць вносьте в грунт рідкі добрива для моркви з кропиви

Протягом усього сезону раз на місяць вносите в грунт рідкі добрива для моркви з кропиви, компосту або гною, змішуючи з препаратом байкал. Надмірний прикорм морква не любить, наприклад, від надлишку азоту вона може стати волохатою, рогатої і несмачною.

Збирання врожаю і обробка моркви

Важливо вчасно викопати моркву, щоб вона не втратила соковитості і яскравого смаку. Відповідний час для збирання морквини залежить від висаджених сортів і від часу, коли насіння були висіяні в грунт. Пучкову моркву можна збирати вже в липні, а ось для зимового зберігання коренеплоди краще викопувати в кінці вересня, коли бадилля почне жовтіти.

Візьміть садові вила і акуратно подденьте пласт грунту з морквою, намагаючись не пошкодити коренеплоди. Підкопану морквину можна буде витягнути з грунту руками за бадилля. Оскільки на зберігання коренеплоди відправляють без бадилля, у початківців городників може виникнути закономірне питання: як правильно обрізати моркву?

відео про вирощування і посадку моркви

Видаляють листя з коренеплодів відразу після викопування моркви. Краще використовувати для цього гострий ніж з тонким лезом. Зрізати бадилля потрібно буде так, щоб не залишилося черешків, які до весни можуть дати паростки, погіршивши смакові якості моркви. Тому правильно буде обрізати моркву по лінії сплячих вічок, прибравши верхівку на пару міліметрів.

Пікіровці, заглиблюючи сіянці в грунт до сім’ядольних листків.

гранульоване насіння можна висівати і відразу в торф’яні таблетки-тоді пікірувати нічого не доведеться.

В індивідуальних ємностях рослині буде зручніше розвиватися, воно виросте більш здоровим, та й пересаджувати у відкритий грунт розсаду вам буде легше. При пікіровки поглибите сіянець до перших справжніх листків, щоб утворилася хороша коренева система і знизилася ймовірність ураження паростків «чорною ніжкою».

Корисні поради при вирощуванні розсади

Щоб з насіння виросла здорова, красива петунія, вирощування паростків необхідно супроводжувати регулярним акуратним поливом. При пересиханні грунту рослини загинуть, а перезволоження призведе до появи «чорної ніжки», а в результаті – до підгнивання і загибелі дрібних сіянців. Незміцнілі сіянці потрібно обережно поливати під корінь.

&1&

Підживлення вносять після двох тижнів після пікіровки рослин

Для загартовування молодого рослини вже з другого тижня відкривайте на 10 хвилин кватирку, знижуючи тим самим температуру повітря в кімнаті. Однак при цьому паростки необхідно захистити від протягу і прямого потоку холодного повітря, температура самої розсади не повинна знижуватися.

відео про вирощування розсади петунії своїми руками

Підживлення вносять після двох тижнів після пікіровки рослин. Спочатку застосовуйте тільки обприскування добривом листя кожні два дні, змінюючи по черзі стимулятори росту і комплексні мінеральні добрива з вмістом азоту. Надалі можна додати кореневу підгодівлю. Важливі дрібниці:

 • паросткам необхідне світло практично цілодобово, вам потрібно буде забезпечити не тільки денне досвічування сіянців в похмуру погоду, але і залишати приглушене світло на ніч;
 • не допускайте появи кірки на грунті, інакше сіянці задихнуться;
 • при заповненні корінням рослини всього кома землі пересадите петунію в ємність більшого розміру;
 • якщо ви помітили, що сходи занадто витягнулися, підсипте трохи грунтової суміші;
 • для вирощування дорогих і рідкісних сортів використовуйте торф’яні таблетки.

&1&

Перший час петунія буде рости досить повільно, не хвилюйтеся – у рослин формується коренева система. Приблизно через 1,5 місяці надземна частина буде не менш активно розвиватися.

Як правильно висадити петунію у відкритий грунт

Мінімум за тиждень до висадки у відкритий грунт розсаду треба починати привчати до нових умов. Для цього сіянці виносять на балкон або веранду щодня, кожен день збільшуючи час перебування на відкритому повітрі. За три дні до посадки горщики залишають вже ночувати на вулиці.

&1&

Висаджувати розсаду краще ввечері або в похмурий день (не при прямому сонці). Під розсаду готуються лунки на відстані від 18 до 35 сантиметрів (в залежності від сорту). Лунки рясно залийте водою. Максимально обережно витягніть сіянець з стаканчика разом із земляною грудкою. Занурте земляний кому в лунку, присипте землею і щільно утрамбуйте.