Посадка цвітної капусти на розсаду-терміни і правила виконання робіт

75

В умовах нашого клімату деякі городні грядки починаються з вирощування на підвіконні. Тільки таким способом вдається отримати повноцінний урожай теплолюбних овочів. Тому варто докладніше ознайомитися з правилами, умовами, а також термінами, коли проводиться посадка цвітної капусти на розсаду.

Зміст

 • Особливості культури
 • Календарний план робіт вирощування розсади
 • Березень-приступаємо до посіву
 • Квітневі роботи
 • Травневий догляд за капустою
 • Що робити з розсадою капусти в червні?

Особливості культури

Всі сорти цвітної капусти мають однорічний цикл розвитку. У рік посадки утворюється головка, що складається з безлічі щільно притиснутих один одному коротеньких пагонів, що закінчуються зачатками суцвіть. Надалі з розлучається головки випускаються довгі стеблинки, на кінці яких формується кисті з жовтими квітками. Саме ці квіти і утворюють згодом стручки з насінням. У нашому помірно-континентальному кліматі середній термін дозрівання головки від моменту сходів до технічної стиглості становить від трьох до чотирьох місяців, а для визрівання насіння знадобиться більше півроку. Виходячи з цього стає зрозуміла необхідність і раціональність розсадного способу вирощування, адже кольорова капуста на відміну від традиційних сортів білокачанної погано переносить зниження температур. Навіть зниження до 10 °c негативно позначаться на врожайності, особливо в період формування головки. Але в той же час і спекотна погода небажана, якщо температура підніметься вище 26 °c, то зростання і розвиток головок сповільнюється і страждає їх якість.

Посадка цвітної капусти на розсаду-терміни і правила виконання робіт

Всі сорти цвітної капусти мають однорічний цикл розвитку

Таким чином, результати праці городників в більшій мірі залежать від температурного режиму. Всі інші умови для успішного вирощування цвітної капусти на розсаду можна створити самостійно – оптимізувати рівень вологості, поліпшити якість і змінити тип грунту, забезпечити добривами і захистити культуру від хвороб і шкідників.

Календарний план робіт вирощування розсади

Насіння цвітної капусти сходять досить швидко, та й період формування рослини недовгий, по порівняння з іншими теплолюбними культурами. Тому поспішати з висіванням розсади не варто, адже переросли, витягнулися кущики менш перспективні в своєму розвитку, та й врожайність їх нижче.

Щоб точніше визначити оптимальний час посадки, варто ознайомитися з сортовими особливостями придбаного насіння і врахувати погодні умови вашого регіону.

відео про догляд за цвітною капустою

Терміни висіву насіння в залежності від сортів:

назва сорту і гібриди період дозрівання терміни посіву насіння на розсаду вік розсади терміни висадки у відкритий грунт скоростиглі сорти: опал,рання грибівська 1355,сніжинка, сноу болл 123 і ін.80-110 дн. З середини по кінець березня 25-45 днів з початку квітня до початку травня ранні сорти і гібриди: наутіус f1, мовір 74, експрес мс і ін. З початку березня по початок квітня 35-50 днів з середини квітня до середини травня середньостиглі: вітчизняна, біла красуня, флора бланка, яко та інші 126-135 дн. З першої декади квітня по першу декаду травня 35-40 днів з 20-х чисел травня до середини червня пізні сорти і гібриди: кортес f1, консиста, амеріго f1, адлерська зимова, сочинська та інші 145-170 дн. З кінця травня до середини червня 30-35 днів з кінця червня до середини липня

Важливо: навіть висіваючи насіння ранніх сортів в кілька етапів, помічено, що найкращий урожай дає розсада, висаджена у віці 20-25 днів.

Але і запізнюватися з висадкою пізніх сортів не можна (якщо ви тільки не проживаєте в південному курортному кліматі), а то благополучно сформувалися головки можуть бути пошкоджені першими осінніми заморозками.

Отже, беручи до уваги наведені вище рекомендації, можна скласти приблизний графік робіт.

Березень-приступаємо до посіву

Поки роботи на городі немає з погодних причин, можна зайнятися підготовкою ємності і грунту на розсаду. Якщо ви віддаєте перевагу готувати грунт самостійно, то візьміть:

 • 2 частини перегною;
 • 2 частини городньої землі;
 • 1 частина крупного піску (якщо земля з вашої ділянки глиниста);
 • 1 частина сухого некислого торфу;
 • лопаточка для розсади;
 • ємність для посіву;
 • розпилювач;
 • фунгіциди.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Посадка цвітної капусти на розсаду-терміни і правила виконання робіт

Всі складові грунту ретельно перемішуються і дезінфікуються. Для цього потрібно гарненько прогріти грунт в духовій шафі або мікрохвильовці, але це хоч і досить ефективний і швидкий процес знезараження, але багатьох він зупиняє через виділення характерного запаху. Тому просто пролити грунт розчином марганцівки або використовуватися препарати фунгіцидів. Провести дезінфекцію потрібно для того, щоб знизити ймовірність поширення грибкових інфекцій, які часто вражають розсаду і нерідко призводять до її загибелі.

Готові ємності наповнені грунтом накривають поліетиленовою плівкою і залишають до моменту посіву.

Посадка цвітної капусти на розсаду-терміни і правила виконання робіт

Сходи з’являються порівняно швидко і тут важливо не пропустити момент, щоб вчасно знизити температуру до 10-12°c

Першими висівають ранні сорти вже після 8-10 березня, але спиратися на ці терміни можна, якщо дозволяють ваші кліматичні умови, адже до моменту висадки розсада повинна бути у віці близько 30-ти днів. Тому якщо є впевненість, що до середини квітня вже зійде сніг і земля погріється — починайте посіви, якщо немає, то краще відкласти на тиждень.

Досвідчені городники радять не висівати все насіння з пакетика відразу, краще зробити це в два-три етапи з перервою в 3-4 дні. Підростаючи разом, розсада одного сорту буде дещо відрізнятися за термінами дозрівання, що дає можливість заощадити на придбанні різних насіння, але при цьому продовжити період дозрівання врожаю.

Сходи з’являються порівняно швидко і тут важливо не пропустити момент, щоб вчасно знизити температуру до 10-12°c і поставити шухлядки на підвіконня для максимальної освітленості. Ці заходи допоможуть попередити витягування розсади, але для подальшого формування кущиків через 5 днів температурний режим встановлюють на оптимальних показниках в 13-15°c.

Через пару тижнів після появи сходів розсада готова до пікіровки. За день до цього перенесете розсаду в тепло приблизно 21-23°c, а після пересадки поверніть їй первісну прохолоду. Це допоможе молодим кущикам легше пережити пікіровку і швидше відновитися на новому місці.

Квітневі роботи

Цей місяць вже починає балувати нас першими сонячними днями, і тут вже можна зайнятися підготовкою теплиці або парників. Вирощувати розсаду на підвіконнях може особливо важливо для північних регіонів або для отримання максимально ранньої продукції. У більшості ж випадків набагато кращі результати показує посів насіння в закритому грунті. Навіть якщо у вас немає стаціонарної теплиці, для розсади капусти цілком підійде нашвидку зібраний парничок під щільною плівкою (150 мкр) або білим нетканим агроволокном в два складання.

У теплиці або парнику грунт прогрівається набагато швидше, особливо якщо місце відведено з південного боку ділянки і максимально висвітлюється сонцем. Тому вже до 12-14 квітня можна починати масові посіви. Зручність цього способу полягає ще й тому, що паралельно з цвітною капустою можна висівати і насіння та інших сортів – білокачанної, брокколі, кольрабі або пекінської, адже умови вирощування розсади практично не відрізняються.

Посадка цвітної капусти на розсаду-терміни і правила виконання робіт

Сходи з’являються на 5-8 день і з цього моменту потрібно контролювати температуру в теплиці

Отже, для першої квітневої висівки підходять кольорова капуста ранніх і середніх термінів дозрівання. Посіви краще проводити рядками, по сортам, щоб згодом було зручніше проводити висаджування підростаючої розсади. Сходи з’являються на 5-8 день і з цього моменту потрібно контролювати температуру в теплиці. Успіх врожаю у вигляді великої і щільної головки починається саме у віці розсади, а температура вище 14°c сприяє її передчасному, але, як правило, безперспективному формуванню. Тому необхідно регулярне провітрювання грядок закритого грунту в денні години з метою зниження температури. На ніч же слід обов’язково закривати посіви, щоб можливі заморозки не завдали шкоди.

Травневий догляд за капустою

Перші числа травня для більшості городників середньої смуги — це офіційний початок городніх робіт, адже вже і сонечко припікає, і земля прогрілася. Прийшла пора висаджувати підрослу розсаду ранніх сортів цвітної капусти. Схема посадки може бути рядками або в шаховому порядку, головне дотримуватися відстань між рослинами в 60-70см, а також не забувати і про щедрому поливі луночек і бажаному мульчування грядок.

відео про вирощування цвітної капусти

Також в травні висіваються сорти цвітної капусти пізніх термінів дозрівання і тепер це можна робити у відкритому грунті.

Що робити з розсадою капусти в червні?

Паралельно з роботами по догляду за грядками, триває висадка розсади наступних етапів посіву. Щоб не заплутатися в термінах і сортах, час висадки на постійне місце можна визначити по самій рослині – вік у фазі 4-6 листа буде оптимальним по приживлюваності і вегетаційного періоду.

&1&

Паралельно з роботами по догляду за грядками, триває висадка розсади наступних етапів посіву