Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

73

Хурма порівняно недавно знайшла заслужену затребуваність на російських ринках. Схоже, у цього чудесного субтропічного фрукта-велике майбутнє.

Дерево росле, міцне, довговічне

Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

На фото хурма

Майже всі сорти цих яскравих плодів, що радують нас восени і ранньою зимою, (їх близько десятка), відносяться до одного виду – diospyros kaki. Менш популярні інші відомі у нас види-дикоросла кавказька або звичайна – d. Lotus і d. Virginiana – віргінська. Всього в світі близько 200 дикорослих і культурних представників цього роду з сімейства ебенових на всіх континентах крім африки, на їх основі виведено приблизно 500 сортів.

Батьківщина її– південний китай, там її вирощують вже два тисячоліття, в даний час китай займає перше місце з виробництва цього фрукта. До європи його завезли в середині хіх століття, а в останні десятиліття нарешті оцінили по достоїнству. За стародавнім китайським переказом нею харчувалися якісь божества. Лінней молодший, вживши вперше родову назву diospyros, яке можна перекласти з грецької як «їжа богів», мабуть, мав на увазі ті самі китайські повір’я. З англомовних країн прийшла ще одна назва для цього сонячного фрукта-персімон.

відео про вирощування хурми

У китаї ростуть кілька 500-річних довгожителів. Звичайні 50 – 60 років-теж чималий термін для плодової культури, тим більше, що 56 з них припадають на рясне щорічне плодоношення.у висоту дерево персімона японського досягає в хороших умовах 10 – 12, віргінський сорт-більше 20 м.урожай з нього, в залежності від висоти і сорту буває від 80 до 300 кг.

Дерево розлоге, густоветвістое, гілки довгі і злегка опущені, формою крони нагадує яблуню, відрізняється від неї подовженими (до 17 см) листям. Серед сортів є і низькорослі, що виростають до 4-х метрів. У стародавньому китаї дуже шанобливо ставилися до цієї культури — за довголіття, тінистість, стійкість проти комах і за те, що птахи в’ють на ній багато гнізд.

Рослина субтропічна, але при цьому напрочуд холодостійка, витримує до -18°с, кавказька – навіть -30°с, невисоку вологість повітря воно теж переносить добре. Серед інших плодових виділяється стійкістю до хвороб і шкідників, сприйнятлива тільки до щитівки і сірої гнилі. До структури грунту вимоглива, потребує хорошого дренажу. Невибагливість дає підстави вважати персімон дуже перспективною культурою.

Пізньої осені безліственние гілки густо обвішані оранжево-червоними плодами, вогняними на сірому осінньому тлі, в цей час стає зрозумілим інше можливе тлумачення назви diospyros – «божественний вогонь». В японії «плід сонця» символізує перемогу, в китаї – радість.

Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

Фотографія хурми

Знамените ебенове дерево, що дає цінну чорну деревину — з того ж роду, у інших діоспіросів вона теж високої якості, дуже міцна і красива – майже чорна зі світлими смугами, сіра або коричнева. На кавказі з дикорослої d. Lotus населення здавна вирізає посуд, робить музичні інструменти, використовує в будівництві. У сша з неї виготовляють спортивний інвентар, в китаї, кореї, японії – меблі.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

Ще одна чудова властивість цих дерев-відмінно розвинена коренева система, особливо це відноситься до кавказького виду. Її садять для закріплення берегів, для захисту грунту від ерозії, а в гірських районах вирощують навколо будинків, щоб уберегти їх від селів, каменепадів і снігових лавин.

Незважаючи на великі розміри в природних умовах, дерево персімона можна без особливих зусиль вирощувати в діжці, в якості декоративної і плодоносної культури і тримати навіть в приміщенні. Деревце підрізають, формують крону, підтримуючи зростання приблизно до півтора метрів. Для нормального розвитку потрібно світло, просторий посудину для розгалужених коренів і підгодівля мінеральними і органічними добривами. У кімнаті воно зацвітає у віці 5-7 років. З огляду на, що рослина листопадне, йому забезпечують зимовий спокій при температурі не вище 10 °с.

Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

Фото хурми

Як цвіте японський персимон

Ця рослина з квітками різної статі. Чоловічі, що забезпечують запилення, – дрібні, у формі дзвіночка, з довгими тичинками, зібрані в групи по 3 – 5 штук, а жіночі, з яких утворюються плоди, – більші (3-4 см), поодинокі, чотирипелюсткові, бліді, жовтувато-зелені. Зрідка серед чоловічої групи утворюються двостатеві квітки. Більшість видів і сортів дводомні, тобто чоловічі і жіночі квітки – на різних рослинах, але є і однодомні.

Дводомні рослини садять парами-чоловіче рослина поруч з жіночим або чергуючи ряди, для запилення, яке здійснюють комахи. Деякі сорти не утворюють чоловічих квіток і для запилення потребують підсадки чоловічих рослин іншого сорту, багато хто може плодоносити без запилення (партенокарпія), ягоди виходять безнасінні, як правило, терпкими, не дуже смачними. Цвітуть персімони в травні-початку червня.

Незвичайне дерево з чудовими плодами-хурма

На фотографії хурма

Diospiros-їжа китайських божеств

Хурма-це фрукт або ягода? з точки зору ботаніки питання некоректне. Запитати про це у фахівця слід було б так: цей фрукт (тобто плід) — ягода або кістянка? — цей фрукт відноситься до ягід, – відповість ботанік, — за ознаками соковитості, многосемянности і походження з околоплодника. У науці поняття про те, що таке фрукт, а що – ягода – інші, ніж в побуті. Але якщо точне ботанічне визначення нам не потрібно, в простому побуті краще, не заморочуючись, називати персимон фруктом, тому що він соковитий, росте на дереві, але занадто великий для ягоди.

По солодощі плоди кращих сортів не поступаються винограду і абрикосів, вони містять 25% глюкози і фруктози. У значних кількостях містяться мікроелементи (калій, магній, натрій, фосфор, залізо, свинець, мідь, йод). Половину сухої маси плода становить пектин. Води в середньому 80%. Вітаміни-с, p, дуже багато каротину-провітаміну а, це він надає шкірці і м’якоті яскравий помаранчевий колір. Що стосується смаку зрілого сортового персімона-назва diospiros говорить сама за себе. Особливо смачний і самий затребуваний з сортів-корольок, той, що у нас називають «шоколадним», він же – древній японський хіакуме.

відео про хурму

Дубильну речовину танін, присутній в дуже великих кількостях в недозрілих персимонах, робить їх терпкими, сильно в’яжучими, практично неїстівними. Таніну буває багато і в тому випадку, коли плід розвинувся без запилення. Якщо порівняти між собою, наприклад, запилені і неопилені плоди хурми корольок, — різниця очевидна, неопилений сильно «в’яже».

При тому, що корольок – з тих рідкісних сортів, які не бувають в’язкими через те, що недозрілі. Є сорти, які не втрачають таніну навіть в стиглому вигляді. Терпкість іноді можна виправити, зруйнувавши надлишок в’яжучої речовини заморожуванням або витримуванням протягом дня в алкоголі. Зняті завчасно персімони зазвичай самі собою дозрівають при зберіганні.