Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

77


1 витончений напівчагарник з ароматними бузковими квітами не рідкість на клумбах. Невибаглива рослина не вимагає пильної уваги під час активної вегетації і радує своїм цвітінням в будь-яку погоду. Але при настанні серйозних холодів лаванда може постраждати, тому головна турбота садівника восени — підготувати чагарник до зимівлі.

Догляд за лавандою восени

Холодить і освіжаючий пряний запах не залишає байдужим нікого. Кожному садівникові хочеться, щоб декоративний багаторічник довше пахнув. Для цього на завершення дачного сезону необхідно внести підгодівлю і зробити обрізку. На початку вересня, коли лаванда цвіте повторно, культуру удобрюють калійно-фосфорними добривами (по 10 г фосфоритного борошна і кальцієвої селітри на відро води).

Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

Напередодні зимівлі додаткове підживлення підкріпить імунітет рослини і продовжить цвітіння

Коли цвітіння завершено (в кінці вересня):

  • проводять часткову обрізку, для цього підстригають всі квітконоси;
    Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

    Важлива осіння процедура-видалення відцвітаючих колосків

  • поливають лаванду восени в міру необхідності, так як рослина не виносить перезволоження;
  • для поліпшення повітрообміну коренів грунт навколо куща добре розпушують;
  • кущі підгортають, стимулюючи ріст молодих пагонів (рясно підсипають пухкий родючий грунт біля основи здерев’янілих гілочок);
  • при похолоданні (1-я декада жовтня) проводять додаткову обрізку — прибирають пошкоджені і висохлі пагони, кущ частково проріджують (не більше 1/3);
  • укорочені пагони пов’язують шпагатом: компактний кущ менше схильний до вимерзання.

При регулярній осінній підрізуванні лавандові гілочки лише частково вкорочують, щоб спростити укриття на зиму. Не можна обрізати до дерев’янистих стебел, це викличе загибель рослини. Залишають 3-5 см зелених пагонів. Остаточно сформувати кущ можна навесні.

Https://www.forumhouse.ru/threads/47318 /

Готуємо лаванду до зимівлі

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

У регіонах з м’яким кліматом (краснодарський край, ростовський регіон, крим, кавказ) багаторічні кущі, як правило, не утеплюють. Але лаванду-перволітку досвідчені садівники рекомендують грунтовно замульчувати (тирсою, сосновим опадом) або трохи прикопати її пагони землею, після чого захистити від вітру агроспаном на каркасній основі.

У чорнозем’ї і поволжі для кущиків лаванди роблять укриття у формі куреня з гілок і накривають фанерним ящиком або будь-яким нетканим матеріалом для утеплення. Зверху присипають снігом. Цього достатньо для зимівлі теплолюбної культури в умовах помірного клімату.

Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

Взимку фанерна огорожа захистити лаванду від морозів і студених вітрів

На північному заході, уралі, далекому сході і в сибіру сувора зима не розташовує до зимівлі лаванди без укриття, тут підготовка ароматних кущиків до зими-це цілий захід. Рекомендується мульчування прикореневого простору рослини дрібними ялиновими гілками, хвоєю, будь пухкої органічної мульчею. Потім кущ обмотують мішковиною або агроспаном (лутрасилом), а зверху споруджують укриття з гілок. Щоб споруда не зруйнувалося від вивітрювання і під впливом опадів, його прикривають нетканими матеріалами. А щільний сніговий покрив ще більше збільшить шанси рослини на благополучну зимівлю.

Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

Сувору російську зиму північних регіонів південна красуня без надійного укриття не витримає, тому утеплювати доведеться серйозно

У середній смузі рф краще переносить зиму англійська (вузьколиста) лаванда. А французька (широколиста) — це по суті горшкова культура, зимуюча тільки в приміщеннях при +5 c°, не нижче. Вона відрізняється від англійської більш щільними фіолетово-пурпуровими пряними суцвіттями з помітними язичками-пелюстками на кінчику.

Лаванда: осінні турботи і підготовка до зими

Англійську лаванду (ліворуч) дуже легко візуально відрізнити від французької (праворуч)

В умовах помірного клімату чорнозем’я я утеплюю тільки молоді (однорічні) кущі лаванди. Для цієї рослини нещільно прикриваю сосновими гілками, решта зробить сніговий покрив. Листям і сіном лаванду на зиму краще не накривати, щоб не спровокувати підгнивання куща. Дорослі рослини можуть частково вимерзати тільки на відкритій ділянці (при зниженні температури до -20 с°). Клумби з дорослими кущами лаванди, розташовані уздовж стін будівель, відмінно зимують без укриття.

Відео: як підготувати лаванду до зими