І взимку у каланхое буває літо: особливості догляду за квіткою

60

Існує більше 70 видів каланхое, але в кімнатній культурі найбільш популярні тільки два: приземкуваті блоссфельда з пишними суцвіттями і більш високі дегремона з вузькими листям, на яких виростають мініатюрні дочірні рослини. Однак всі види каланхое відносяться до сукулентів і вимагають однакового догляду.

Світло для каланхое взимку

Восени і взимку довгота дня природним чином коротшає, інтенсивність сонячного випромінювання падає. Якщо ваш каланхое влітку стояв десь в глибині кімнати або на погано освітлюваному вікні (північному, західному), то перенесіть його на найсвітліший підвіконня або поставте над ним фітолампу. Довгота дня під лампою взимку повинна бути такою ж, як на вулиці.

Інша ситуація з квітучим каланхое. У природних умовах цвітіння у цієї рослини починається навесні і триває близько 8 місяців до зими. Але в магазинах квітучі каланхое продають цілий рік. Викидати бутони їх змушують, створюючи штучний світловий день.

І взимку у каланхое буває літо: особливості догляду за квіткою

Перед продажем каланхое штучно влаштовують короткі світлові дні, щоб викликати їх цвітіння

Якщо ви купили каланхое взимку або вам подарували його, то для тривалого цвітіння потрібно підсвічування мінімум по 12 годин в день. Без неї навіть на південному вікні бутони швидко втратять декоративний вигляд і засохнуть.

Мені подарували каланхое в середині листопада. Поставила горщик на південно-західне вікно, підсвічування не включала. Приблизно через місяць бутони почали засихати. Я їх обрізала. Моя думка: нехай квітка звикає до природного світла і режиму. Чим раніше він скине бутони, тим швидше настане період спокою, який повинен збігтися з зимою. Каланхое адаптується до нормальної зміни сезонів і буде зацвітати, як і належить, щороку навесні. Мені неважливо намилуватися зараз, та й місяця мені цілком вистачило, головне, щоб квітка скоріше зрозумів, яку пору року за вікном, і почав рости і цвісти, як в природі.

Як поливати каланхое

Частота поливів залежить від мікроклімату у вашій квартирі і в тому місці, де живе каланхое. Так, якщо квітка стоїть поруч з батареєю, то земля в горщику буде пересихати швидше, ніж влітку, коли опалення відключено. А на холодному вікні, навпаки, земля довго не просихає. Тому не треба слідувати рекомендаціям поливати раз на тиждень або місяць, дивіться самі за станом грунту під каланхое.

Коли грунт просохне приблизно до половини горщика, полийте і рясно, вода повинна витекти через дренажні отвори. Можна поливати і через піддон, наповніть його і перевірте через півгодини. Якщо квітка випив всю воду, долийте ще, якщо вода залишилася, вилийте.

Чи потрібно підгодовувати каланхое взимку

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
І взимку у каланхое буває літо: особливості догляду за квіткою

Тут теж потрібно надходити по ситуації:

  • у вас квітучий каланхое, є підсвічування по 12 годин і більше на добу. Підгодовуйте раз на тиждень комплексними добривами для сукулентів з магазину (фертика, агрікола, добра сила, форте та ін.).
  • каланхое з квітами або без них стоїть на підвіконні при природному освітленні. Поливайте розчинами перерахованих вище добрив раз на місяць. Можна обійтися і взагалі без підгодівлі.

Бувають і інші варіанти, наприклад, каланхое не цвіте, але стоїть в глибині кімнати під лампою. Головне, запам’ятати принцип: якщо ви за допомогою підсвічування створюєте штучне літо, тобто досвічує по 12 годин і більше, то квітка буде активно рости і розвиватися, нарощувати листя, його потрібно частіше годувати. У природних умовах (на вікні) день взимку короткий, рослина як би завмирає, харчування йому потрібно мало.

Без періоду спокою каланхое не зацвіте, буде нарощувати тільки стебла і листя.

Температура і вологість для каланхое

Сприятлива температура для каланхое взимку — 16-20 °c. Але якщо підвіконня прохолодний, рослина може легко перезимувати і при +10 °c. Що стосується вологості, то вона може бути і дуже низькою, адже ця квітка є родичем кактусів. Обприскувати каланхое кожен день, ставити зволожувачі повітря або вішати на батарею мокрий рушник не потрібно.

Однак навіть на батьківщині цієї культури, в південній африці, іноді йдуть дощі. Водні процедури вашому вихованцеві зрідка знадобляться, адже на листочках накопичується пил і бруд. Влаштовувати купання краще якраз взимку, коли в наших квартирах через опалення повітря особливо сухе. Раз на місяць віднесіть квітка під душ або протріть його листочки вологою м’якою губкою.

Чи можна пересаджувати взимку

Можна, але тільки при необхідності. Пересадка взимку потрібна, якщо:

  • квітка купили взимку або глибокої осені;
  • квітка залили, він захворів, розм’якли і почали гнити листя.

І взимку у каланхое буває літо: особливості догляду за квіткою

Каланхое залили: грунт сирої, квіти поникли, листя в’ялі, починають гнити

Каланхое з магазину пересадите через тиждень після його появи у вашому будинку перевалкою в горщик діаметром на 2-3 см більше старого. Грунт використовуйте покупної для сукулентів і кактусів.

Хвора рослина:

  1. вийміть з горщика.
  2. обтрусіть землю з коренів, огляньте їх, підгнилі обріжте.
  3. посадіть в той же горщик, але добре промитий, або в новий побільше, якщо старий став вже тісним.
  4. надземну частину укоротите на третину і навіть наполовину. Підгнилі листя видаліть.

З обрізаної частини візьміть посадковий матеріал (дочірні повітряні розетки, листя або живці) і укоренити на той випадок, якщо сам кущик не вийде врятувати пересадкою.

Відео: укорінення каланхое листом

Пересадка всієї рослини і посадка його живцями (листям, розетками) допоможе при підгниванні кореня, але не врятує, якщо шкідниками або грибками вражена надземна частина. В цьому випадку будуть потрібні ще й обробки інсектицидами, акарицидами від комах і фунгіцидами від хвороб.