Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

103

Біда в тому, що не кожне захворювання можна відразу ж визначити за зовнішнім виглядом буряка при закладці її на зберігання – іноді у коренеплодів непомітно загниває серцевина або утворюються внутрішні порожнечі. Неприємний сюрприз ви виявите вже після того, як розріжете буряк, а тим часом інфекція встигне перейти на здорові коренеплоди.

Основні хвороби столового буряка, цукрових і кормових

Щоб урожай буряка спокійно зберігався в погребі або на балконі до самої весни, необхідно відбирати тільки якісні, здорові коренеплоди, адже хвороби буряка можуть швидко поширитися і залишити вас на зиму без овочів.

Ось чому так важливо приділяти увагу профілактичним заходам і своєчасній боротьбі з різними хворобами і шкідниками буряка.

відео про хвороби цукрових буряків

Заходи профілактики захворювань буряка:

  • посадка толерантних до хвороб сортів,
  • підживлення буряків добривами,
  • правильна агротехніка,
  • своєчасне збирання врожаю,
  • уважний огляд рослин під час вегетації і коренеплодів перед тим, як відправити їх на зберігання.

Ослаблені рослини хворіють набагато частіше, тому обов’язково слід періодично вносити підживлення фосфором і калієм, комплексними добривами з різними мікроелементами і додавати на грядки перепрілу органіку.

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

На фото буряк

Фомоз

Недолік бору в грунті сприяє ураженню буряка фомозом (зональної плямистістю). Виявляється грибкове захворювання у вигляді буруватих або жовтуватих плям концентричної форми на поверхні нижнього листя, пізніше з’являються також чорні точки. При фомозі уражені листя і пагони насінників відмирають, розвивається суха гниль сердечка буряка – розрізавши коренеплід, ви побачите тканини темно-коричневого кольору.

Найшвидше фомоз розвивається при частих моросящих дощах, туманах, підвищеній вологості повітря і рясних росах при помірній температурі. Поширюється в дощову вітряну погоду спорами. Зберігається збудник фомозу в насінниках, на насінні і на уражених рослинних залишках.

Захистити буряк від фомозу допомагає внесення в грунт бури, а також обробка коренеплодів до закладки на зберігання розчинами фундазола, беназола, ровраля, тмтд.

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

На фото фомоз у буряка

Церкоспороз

До 70% врожаю коренеплодів може бути втрачено через таку поширену хворобу, як церкоспороз буряка або плямистість. Поразка листя збудником хвороби призводить до їх відмирання і до погіршення лежкості коренеплодів. Захворювання можна визначити по виникають на листочках дрібним світлим плямам, облямованим червоною смужкою, і по світло-сірому нальоту на нижньому боці листя.

Молоді листочки поразки хворобою не піддаються, а ось старі поступово чорніють і починають відмирати. Замість них буряк відрощує нові листя, витрачаючи поживні речовини, які повинні були піти на формування коренеплодів.

Збудник захворювання зимує в рослинних рештках і багаторічних бур’янах. Розвивається церкоспороз буряка при+16 + 20 градусах і при надмірній вологості грунту.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

Заходи боротьби з церкоспорозом: вирощування буряків після попередників, стійких до цієї хвороби, вибір толерантних сортів буряка, боротьба з бур’янами і знищення залишків рослин, обробка насіння препаратом агат-25 і обприскування посадок фунгіцидом ровраль.

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

Фотографія церкоспорозу на листках буряка

Пероноспороз

При вологій нежаркій погоді буряк часто вражає несправжня борошниста роса, відома також як пероноспороз. При цій хворобі на нижньому боці листя з’являється сірувато-фіолетовий наліт, листові пластинки скручуються вниз краями, бліднуть, кришаться і всихають в жарку погоду, або від вогкості загнивають. Також покриваються нальотом, деформуються і відмирають уражені пагони насінників. Зібрані коренеплоди при зберіганні швидко починають гнити.

Щоб уберегти буряк від пероноспорозу, потрібно приділяти увагу сівозміні, збиранню рослинних залишків, протруювати насіння перед посівом препаратом апрон і обприскувати рослини фунгіцидами під час вегетації.

Корнеед

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

На фото буряк

За назвою можна подумати, що мова йде про шкідника, проте корнеед – це інфекційне захворювання, що викликає ураження молодих сходів буряка. Спочатку стеблинки біля сходів чорніють і стають тонкими, а потім гинуть. Проростки, уражені інфекцією, теж гинуть, навіть не досягаючи поверхні грунту.

Зазвичай коренеїд поширюється на важких грунтах, в низинах, плямами по ділянці. Сприяє поширенню інфекції недолік аерації, кірка на поверхні грунту і підвищена кислотність грунту.

Для профілактики восени рекомендується проводити вапнування грунту, навесні до посівних робіт внести в грунт розчин бури, а посіяне насіння замульчувати торфом, або перегноєм. І не забувати рихлити міжряддя, щоб не допускати утворення кірки.

Гнилі

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

На фото буряк, уражена гниллю

На початку літа великий ризик ураження буряка фузаріозною гниллю , особливо якщо рослини були пошкоджені під час розпушування або ослаблені від посухи. При фузаріозі в’януть нижнє листя молодого буряка, чорніють черешки біля самої основи, а на корені утворюються побічні корінці. Якщо викопати коренеплід, можна побачити на ньому тріщини, заповнені білим нальотом.

В середині літа хвостову частину кореня буряка вражає бура гниль . Вона поширюється при надмірному зволоженні або при надлишку азоту в грунті. При сильному ураженні бурий повстяний наліт з’являється на черешках буряка і починає стелитися по поверхні грунту.

Для захисту буряка від фузаріозної і бурої гнилі потрібно підгодовувати посадки органічними і мінеральними добривами з вмістом бору, вапнувати кислі грунти, глибоко рихлити міжряддя на сильно зволожених грунтах, чергувати культури і боротися зі шкідниками. Уражені рослини необхідно відразу видаляти з грядки і спалювати.

відео про проблематику хвороб на цукрових буряках

Поширені шкідники буряків

Неправильна агротехніка, особливо несвоєчасне знищення бур’янів на бурякових грядках і недотримання сівозміни призводить до ураження буряка різними шкідниками. Найбільш часто зустрічаються такі:

  • бурякова муха-шкоди завдають жовті личинки, виїдаючи широкі ходи в листі буряка;
  • мінуюча муха – точно також «дірявить» листя, але її личинки білі;
  • бурякова попелиця – розташовується на нижній частині бурякових листя і висмоктує з них сік, перешкоджаючи розвитку всієї рослини;
  • бурякова блішка — її білі напівсантиметрові личинки харчуються корінням буряка;
  • бурякова щитоноска – нагадує клопа жук пошкоджує молоді сходи буряка і виїдає отвори в листі дорослих рослин.

Хвороби буряка столового, цукрового і кормового, а також поширені шкідники

На фотографії бурякова попелиця

Від більшості перерахованих шкідників ви зможете позбавити посадки буряка, регулярно знищуючи бур’яни і не дозволяючи їм рости поблизу. Від бурякової попелиці буряк можна обприскувати настоєм цибулиння і розселяти на посадках сонечок, допомагає проти попелиці і обприскування рослин препаратом «іскра біо».