Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

96

Континентальний клімат кіровської області однозначно прихильний до вирощування томатів як у відкритому так і закритому грунті. У місцевих дачників рідко виникають складнощі в отриманні значних врожаїв помідорів, а особливо ранніх. Тут славляться сорти місцевої селекції, які залишаються популярними на сьогоднішній день не тільки у в’ятичів, а й у інших любителів різномастих томатів.

Зміст

 • Сорти томатів для кіровської області

  • Відео: агротехнологія томата в умовах кіровської області
  • Помідори для відкритого грунту

   • Ранньостиглі помідори, які вирощують на в’ятці
   • Таблиця: самі скоростиглі сорти томатів, призначені для вирощування в кліматичних умовах кіровської області
   • Середньостиглі помідори, зарекомендували себе в кіровській області
   • Таблиця: добірка середньостиглих помідорів для відкритого грунту
  • Томати, призначені для вирощування в теплиці

   • Таблиця: тепличні томати для кіровської області
   • Відео: особливості вирощування томатів в закритому грунті
  • Томати місцевої селекції

   • Таблиця: найвідоміші сорти томатів нпф агросемтос м кіров
 • Особливості вирощування томатів в кіровській області

  • Коли приступати до посадки
  • Інші прийоми агротехніки, необхідні для вирощування томатів в кіровській області
  • Відео: як виростити томати у відкритому грунті
 • Відкликання

Сорти томатів для кіровської області

Тепле літо, яке нерідко супроводжується дощами, дозволяє вирощувати сорти помідорів з різним періодом плодоношення. Тут відмінно ростуть високорослі культивари, томати черрі і карликові гібриди на грядках не гірше, ніж під плівковим укриттям. Тобто проблем з вибором посівного матеріалу не буває, основний вирішальний фактор врожайності томатів — погодні умови. При регулярних профілактичних обробках від грибкових хвороб пасльонових, внесення листових і кореневих добрив і дотримання інших агротехнічних прийомів (розпушування і зволоження грунту, прополка бур’янів, видалення пасинків та інше) дозволить виростити помідори для свіжих салатів і заготовити їх про запас.

Відео: агротехнологія томата в умовах кіровської області

Помідори для відкритого грунту

Нарівні з новинками в пріоритеті залишаються давно відомі багатьом дачникам нашої країни культивари — джина, ямал, медовий спас, санька, мікадо, середньостиглі різновиди де барао, клуша, а також сорти, схвалені спеціально для кіровської області держреєстром рф.

Ранньостиглі помідори, які вирощують на в’ятці

Скороспілка оля f1 починає плодоносити через 95 днів після появи перших сходів. Цей томат може прекрасно рости на відкритих грядках і в теплиці. Детермінантний оля f1 досягає 1,2 м, відрізняється стійким імунітетом до кладоспоріозу і фузаріозу і не вимагає пасинкування. Плоди невеликі — до 100 г, рожевобокі, з щільною шкіркою, придатні для консервування, їх ледве помітна кислинка відмінно підкреслює смак свіжих закусок і бутербродів.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Ультраскоростиглий гібрид оля f1 цілком можна вважати таким, що відбувся, незважаючи на середню вагу плодів не більше 90-110 г, врожайність з одного квадратного метра досягає 12-15 кг

Детермінантний верліока-легко приживається в прохолодному кліматі і першим встигає на грядках. Невеликі круглі з яскраво-червоними боками плоди бувають від 60 до 90 г.висота куща не перевищує 1,4 м. Урожай відмінно йде в засолювання, так як помідори поміщаються в банку будь-якого розміру, завдяки соковитості їх вирощують для приготування соку, соусів і томатних заправок на зиму. Помідори зріють цілими гронами по 3-6 штук, дружне плодоношення і високі показники врожайності — це ще один плюс ранньостиглого культивара. Дачники кажуть, що верліока майже не страждає від фітофтори і не боїться поворотних заморозків навесні. Урожайність сорту досягає 11 кг/м2.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Першими плодами сорту верліока f1 в кліматичних умовах кіровської області можна поласувати в другій декаді липня

Таблиця: самі скоростиглі сорти томатів, призначені для вирощування в кліматичних умовах кіровської області

назва сортатип растенияхарактеристика плодагротдетерминантный;высота35–40 см;круглий, червоний,вага 49-52 р. Беттадетерминантный;висота 50 см;плоско, червоний;вага 54-71 р. Москвичдетерминантный, штамбовий;висота 40-50 см;круглий, яскраво-червоний;вага 55-75 р. Альвароиндетерминантный;висота більше метра;круглий червоний;вага 136-175 р. Аргодетерминантный;висота 65 см;круглий; червоний;вага 85-90 г. Болотоіндетермінантний;висота 1,2 м;круглий, рожево-червоний з жовто-зеленими вкрапленнями;вага 150-220 г. Марсдетермінантний; висота 50 см;круглий, червоний;вага 60-81 г. Дібровадетермінантний; висота 40-60 см;круглий, червоний;вага 53-110 г. Кенігдетермінантний; висота 55-60 см;кругло-овальний; червоний;вага 66-87 г. Міледііндетермінантний; висота 2 м;круглий; червоно-бордовий;вага 90-110 г. Нептундетермінантний; висота 1,2 м;круглий з приплюснутим кінчиком;вага 60-100 г. Перебудоваіндетермінантний; висота 0,8 см;круглий; червоний;вага 55-80 г. Перстдетермінантний; висота 50-55 см;круглий, червоний з зеленою плямою біля основи;вага 40-60 г.снеговікдетермінантний; висота 55-70 см;плоскоокруглий; насичено-червоний;вага 50-120 г.

Середньостиглі помідори, зарекомендували себе в кіровській області

Детермінантний напіврозкидистий кущ сорту нікола буває не вище 60-70 см, він починає плодоносити на 115 день після посадки. Культивар абсолютно невибагливий і не знижує своєї врожайності навіть в сире літо (до 14 кг/м2). Але уникнути ураження фітофторозом і вірусом тютюнової мозаїки, які нерідко долають цей культивар, можна тільки при регулярних профілактичних обробках. Круглобокі рум’яні плоди набирають по 70-90 г. Сорт універсальний, підходить для заготовок і свіжого споживання.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Нікола-чудовий низькорослий сорт для відкритого грунту

Араміс, встигає повністю на 120-й день після посіву, безсумнівно стане улюбленцем на томатних грядках. Дозріває в самий розпал літнього сезону. Маса матових червоних плодів може досягати 115-123 г.у відкритому грунті культивар відрізняється непоганою віддачею — до 15-18 кг/м2, а врожайність в критих парниках в деякі роки перевищувала 24 кг/м2. Араміс рідко уражається фузаріозом і вірусом тютюнової мозаїки. Рослина індетермінантна, виростає до 1,8 м у висоту.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Араміс-яскраве доповнення салатів і закусок, його маринують, в’ялять і заморожують

Таблиця: добірка середньостиглих томатів для відкритого грунту

назва сортатип растенияхарактеристика плодадемидовдетерминантный; висота 60-64 см;круглий; рожевий;вага 80-125 р. Клавероиндетерминантный; висота 1,4 м;круглий; червоний; вага 93-129 р. Подарунок кубанидетерминантный; висота 58-70 см;яскраво-червоний, круглий;вага 72-115 р. Волжскийдетерминантный; висота 60-75 см;червоний; циліндричний;вага 60-95 р. Бабусин подарокиндетерминантный; висота до 1 м;круглий; червоний;вага 170-220 р. Полбигдетерминантный; висота 55 см;круглий; червоний;вага 125-210 р. Русланиндетерминантный; висота 1,6–1,8 м;круглий;червоний; вага 160-290 г.чалмаіндетермінантний;висота до 2 м; грушоподібний;червоний; вага 110-130 г. Тетянадетермінантний;висота 50 см; круглий; червоний; вага 103-120 г.

Пізньостиглі томати не завжди встигають визріти на в’ятці, тому тут славляться в першу чергу ранньостиглі культивари. Середньостиглі і з більш пізнім терміном дозрівання найкраще вегетують під закритим плівковим укриттям. Виняток-середньопізній томат для кіровської області-ліхтарик і пізній сорт емреро.

Середньопізній сорт ліхтарик відносять до детермінантних томатів, у висоту досягає 50-55 см. Трохи плескаті червоні плоди дуже соковиті, шкурка легко з’їдається. Культивар вирощують для соків і заготовок про запас, невеликі помідори (близько 60 г) маринують в дрібній тарі. Урожайність сорту не перевищує 16 кг / м2.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Імунітет рослини дозволяє без проблем отримувати хороший урожай в кіровській області, вирощуючи культивар у відкритому грунті

Пізньостиглий сорт емреро непогано зарекомендував себе завдяки відмінним смаковим якостям, хоча термін дозрівання культивара припадає на середину серпня. Комплексна стійкість до більшості грибкових хвороб дозволяє вирощувати тут пізньостиглий гібрид в теплицях і навіть на грядках до кінця городнього сезону. Середня вага червоних плодів з кислинкою близько 140 г, але врожайність не перевищує 8 кг/м2. Смак у помідорів посередній, плоди придатні для переробки і заморозки.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

Дозрівають у другій декаді серпня плоди емреро в першу чергу гарні в салатах, вони не погано зберігаються в прохолодному приміщенні (до двох тижнів)

Томати, призначені для вирощування в теплиці

У цій категорії прославився гібрид благовіст f1, відомий городникам більше 20 років. Детермінантний середньорослий кущ виросте не більше метра, при цьому з одного квадратного метра теплиці вийде близько 15-17 кг/м2 добірних плодів. Глянцеві плоскоокруглі помідори з пухкою м’якоттю багаті соком і набирають досить багато цукру. Середня вага-80-95 г.у свіжих закусках і заправках до гарнірів томат благовіст f1 просто незамінний, але також його маринують і в’ялять.

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській області

У сорту благовіст f1 непоганий імунітет, тому на в’ятці в теплицях його вирощують вже не перший рік

Більше

Фотогалерея: напівдетермінантні сорти томатів

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областібарон-смачний і невибагливий сорт томатівДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областісорт віртуоз відмінно росте і плодоносить підплівковим укриттямДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областісорт томатів хвиля відрізняється досить швидким дозріванням плодівДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областіплоди кардинала вирівняні за формою і розміромДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областіплоди рожевого слона великі і м’ясисті

Ультрадетермінантні

Пагони ультрадетермінантних сортів томатів припиняють зростання після утворення 2-3, рідше 4-5 плодових кистей. Перше суцвіття у них закладається над 6-7 листом, наступні — без поділу або через 1-2 листа. При цьому висота кущів помідорів цього типу коливається від 20-30 см до 1,5 м.

Таблиця: найпопулярніші ультрадетермінантні сорти томатів

назва сортарегіон допускасрок дозрівання (доби після повних сходів)висота кустаурожайность (кг / кв. М) стійкість до хвороб і несприятливих погодних условіямхарактеристка плодовформацвесвкусчісло гнездсемко сінбадентральний85-93до 50 см6, 6 (рання— 5,2)

 • вірусу тютюнової мозаїки;
 • фузаріозу

округла або плоськоокруглая,красная88отличный3–4анжеликавсе регіони рф93–96стелющийся,3-3,6–назад яйчевидная, гладкаякрасный45–52отличный2–3гаврошвсе регіони рф82–87до 50 зм1,5-1,8

 • вірусу тютюнової мозаїки (середня);
 • фузаріозу (середня);
 • часто страждає від кладоспориоза

округла, гладкаякрасный40–50хороший2–3кузявсе регіони рф98–1001,3–1,5 м8,7-9,2–плоськоокруглая, слаборебристая, підстава плода з невеликою виїмкою, вершина — гладкаякрасный155–165отличный4–5

Фотогалерея: ультрадетерминантные сорти томатів

Добірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областівелика частина плодів сорту семко сінбад дозріває практично одночасноДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областіплоди анжеліки добре підходять для цільноплідного консервуванняДобірка кращих сортів томатів для вирощування в кіровській областіплоди гавроша їдять у свіжому вигляді і використовують для консервування&1&томати кузя відмінно зберігаються

Формування детермінантних сортів томатів

Більшість сортів томатів детермінантного типу потребує формування куща. Нехтування цією процедурою може привести до зменшення врожаю і збільшення терміну дозрівання плодів.

Кущі детермінантних сортів формують трьома способами:

 • в одне стебло (при вирощуванні у відкритому грунті). Цей спосіб полягає у видаленні всіх пасинків. Зменшення врожайності при цьому не відбувається, тому що в умовах досить короткого літа, характерного для більшої частини території нашої країни, плоди на бічних пагонах все одно не встигають визріти. Головний стебло не прищипують і залишають на ньому все зав’язалися плодові кисті.
 • в три стебла (при вирощуванні середньопізніх і напівдетермінантних сортів в теплиці). На кущі залишають головне стебло і два самих нижніх пасинка. При цьому бічні пагони вкорочують так, щоб на кожному з них залишилося тільки одне суцвіття і лист, розташований над ним. В результаті кількість плодових кистей, одержуваних з однієї рослини збільшується на 2 штуки, причому в умовах закритого грунту всі вони встигнуть визріти.
 • з переведенням точки росту на бічний пагін (при вирощуванні в теплицях середньоранніх і напівдетермінантних сортів). На початку літа на рослині видаляють всі бічні пагони, за винятком самого нижнього. На ньому залишають один пасинок, що утворився після другого суцвіття. З новим втечею надходять таким же способом. Верхівки залишених пасинків прищипують, для того щоб не допустити формування третього суцвіття, нездатного зав’язати якісні плоди.

&1&

З формуванням кущів детермінантних сортів томатів може впорається навіть недосвідчений городник

Супердетермінантні і низькорослі або штамбові сорти детермінантних томатів найчастіше не потребують формування. Але при занадто загущених посадках або дуже холодному і вологому літі в кінці липня у них вирізують пасинки, які виросли з пазух нижніх листків, а також видаляють квіти і недавно утворилися зав’язі, які не встигнуть перетворитися в повноцінні плоди до кінця сезону.

Незалежно від способу формування кущів необхідно дотримуватися загальних правил пасинкування.

 • бічні пагони відщипують руками або обрізають гострими ножицями. При цьому на кущі залишають невеликий пеньок, який запобіжить утворенню нового пасинка на цьому місці.
 • найкращий час для проведення пасинкування ранній ранок. За день пошкодження встигне підсохнути, завдяки чому під час прохолодної ночі воно не стане відкритими воротами для інфекції.
 • інструменти, що використовуються для видалення зайвих пагонів, необхідно заздалегідь вимити і продезінфікувати. Це запобіжить поширенню небезпечних захворювань.

Багато городників видаляють у кущів томатів не тільки зайві бічні пагони, але і нижнє листя. Це дозволяє значно зменшити витрату ресурсів рослини і направити їх надлишки на розвиток плодів. Процедуру видалення листя проводять одночасно з пасинкуванням.

За один раз не можна видаляти більше трьох листків.

Високорослі детермінантні сорти також потребують обов’язкової підв’язки кущів до опори, в якості якої можна використовувати шпалеру, кілочки або каркас теплиці. Досвідчені городники не рекомендують жорстко фіксувати мотузку на стеблі, так як це може травмувати рослина. Набагато краще втечу акуратно оповити мотузкою, а вузол зав’язувати безпосередньо на опорі.

Відео: тонкощі формування детермінантних сортів томатів

Інші особливості агротехніки

Томат — культура не для ледачих. Детермінантні сорти не є винятком. Догляд за ними має свої правила, без виконання яких неможливо отримати рясний урожай якісних плодів.

Посів

Детермінантні сорти томатів розвиваються швидше своїх індетермінантних побратимів, тому для отримання міцної, що не переросла до моменту висадки у відкритий грунт або теплицю розсаду, їх висівають трохи пізніше. Зазвичай оптимальним часом для проведення цього заходу вважається на початок березня.

Магазинні насіння не вимагають будь-якої додаткової обробки. Але для прискорення сходів їх можна помістити в ганчірочку, змочену теплою водою. Насіння, зібрані самостійно, перед посадкою протруюють розчином марганцівки. Це допоможе уникнути розвитку багатьох хвороб.

Посів насіння томатів зазвичай виробляють в розсадні ящики, які поміщають в тепле місце. При сприятливих умовах вони сходять через 5-6 днів. Після появи у сіянців першої пари справжніх листків, їх пікірують в окремі горщики або більш просторі ємності. При групових посадках відстань між рослинами не повинно бути менше 10 см.

&1&

Пікіровка сприяє розвитку кореневої системи томатів

Поливають сіянці детермінантних сортів томатів тільки після того, як просохне верхній шар грунту. Надлишок вологи часто призводить до розвитку чорної ніжки, яка призводить до загибелі рослин.

За 2-3 тижні до висадки на постійне місце сіянці починають гартувати, виносячи їх на вулицю або незасклений балкон. Час перебування на свіжому повітрі збільшують поступово, не допускаючи переохолодження рослин або появи на їх ніжних листочках і стеблах сонячних опіків.

У південних регіону насіння деяких ранніх сортів детермінантних томатів висівають безпосередньо у відкритий грунт, після того як земля прогріється до 15 °c. Прискорити цей процес можна, заздалегідь накривши ділянку плівкою.

Висадка у відкритий грунт або теплицю

У відкритий грунт детермінантні томати висаджують у віці 45-50 днів. Точний термін залежить від регіону, так в середній смузі росії і більш північних регіонах загроза поворотних заморозків, згубних для теплолюбних томатів, може зберігатися до кінця травня-початку червня. А на півдні нашої країни помідори готові до посадки у відкритий грунт вже на початку травня.

У теплиці з полікарбонату детермінантні помідори можна висаджувати вже через 40 днів після появи сходів. У помірних широтах цю процедуру зазвичай виробляють в перших числах травня. У південних регіонах до цього часу помідори вже ростуть в теплиці як мінімум 15-20 днів.

&1&

Перед висадкою томатів в теплицю, її стіни обробляють фунгіцидними препаратами

Щільність посадки залежить від розміру куща. Мініатюрні сорти висаджуються дуже компактно-на одному квадратному метрі поміщають до 8 рослин. Відстань між високорослими рослинами не повинно бути менше 30-40 см.

Догляд за дорослими рослинами

Детермінантні сорти томатів, як і будь-які інші сільськогосподарські культури, потребують прополюванні і розпушуванні грунту. Значно знизити кількість бур’янів допоможе мульчування землі під кущами. Ця процедура також знижує витрату води і покращує структуру грунту.

Для томатів однаково небезпечний і надлишок, і недолік вологи. Поливають цю культуру тільки теплою водою. За місяць до збору плодів полив скорочують. Цей захід запобігає розтріскування томатів і сприяє прискоренню їх дозрівання.

&1&

При поливі томатів потрібно уникати попадання вологи на зелені частини рослини

Препарат. До них відносяться:

 • хом;
 • скор;
 • ридоміл.

Крім того, уникнути розвитку хвороб допоможе дотримання основних правил агротехніки. Від хвороб частіше страждають рослини, які відчувають нестачу поживних речовин і сонячного світла.

Залити 5 л окропу і настоювати добу), потім додати 5 крапель зеленки. Два рази в сезон проводжу добриво дріжджами: 1 кг брикетних дріжджів розводжу в 5 л теплої води і залишаю для бродіння на добу. Далі на 10 л води додаю 0,5 л дріжджів і 1 л трав’яного настою і виливаю під кожен кущ не менше 3 л.

Марина макарова

Http://sadovodi.su/retsepty-effektivnyh-podkormok-dlya-pomidorov-povyshaem-urozhaj-i-immunitet /

Відео: як виростити томати у відкритому грунті

Відгуки

З усіх мною випробуваних томатів зупинилася на томатах кіровської селекції (агросемтос) і фірми іллівна. Найнадійніший у мене хлиновский, він мені у відкритому грунті навіть більше подобається-нижче, міцніше, плодючіше, смачніше. Відмінно показали себе вятич і енерго.

Sveta

Https://www.e1.ru/talk/forum/read.php?f=122&i=170321&t=170321

В цьому році мені дуже сподобалися черрі медова крапля і матрьошка. Медова крапля жовта, на крапельку схожа до 5-6 см, смак дуже солодкий десертний, шкірка тонка, але міцна. Садила і в грунт, і в теплицю і там і там поводиться добре, майже не пасинкувала. Здалося, що на грядках трошки краще — фітофтори менше і пізніше. Зібрані зелені помідорчики все швидко дозріли будинку, жоден не подумав гнити. Матрьошка червона, теж на краплю схожа, але з гострим кінчиком до 8 см, пузатенька. Вимагає пасинкування. Я їх разом замаринувала, вийшли дуже красиві і смачні баночки. Шкірочка у тих і у інших не лопається.

Nadezdad

Http://www.kirovchanka.ru/forum/viewtopic.php?p=4422561

Хоча томати кіровської селекції (скільки я садила) кислуваті і досить добре йдуть в засолювання. Адоніс подрібніше, для засолювання дуже гарні, віконт крупніше і солодше. Але адоніс довше зберігається. Ще раніше садила гунін і купець. Гунин краще, але вони обидва кислі.

Tanj68

Http://flower.wcb.ru/index.php?showtopic=9011&st=40

Мені дуже сподобався сорт волове серце, на наступний рік вирішила одну теплицю повністю їм засадити. Таких смачних, м’ясистих помідор я ще не пробувала. Вийшли вони не дуже великі (200-250 г, але за смак і врожайність 5+. Сорт жигало більше не посаджу, хоч і врожайний, але хороший тільки в засолювання, в свіжому вигляді абсолютно не смачний, твердий, прісний. Ведмежа лапа теж не сподобалася, неврожайна, і самі плоди ребристі, некрасиві. Товстий джек урожайний, хороший і в засолюванні, і в свіжому вигляді, посаджу обов’язково. Штамбовий великоплідний схожий на товстого джека, садити не буду, не хочу дублювати. За порадою досвідчених дачників хочу спробувати ще клушу.

Леночек81

Http://www.kirovchanka.ru/forum/viewtopic.php?f=483&t=368522&sid=1bfddc062c383f1cb8b542bd361a60c3&start=60