Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

83

Не у кожного городника виходить зібрати хороший урожай огірків. Культура ця досить вибаглива до умов зростання, абсолютно не холодостійка. Часом їй елементарно не вистачає теплих днів, щоб обдарувати господарів таким урожаєм, на який вони розраховували. Щоб уникнути подібних розчарувань, варто навчитися вирощувати огіркову розсаду. Садіть насіння будинку, і тоді хрусткі огірочки з’являться на вашому городі значно раніше.

Зміст

 • Специфіка вирощування огіркової розсади

  • Вибираємо насіння для посадки
  • Коли висаджувати
  • Пророщування
 • Як правильно садити

  • Який потрібен грунт
  • Посадкова тара
 • Сівба

  • Відео: як посадити насіння огірків на розсаду
 • Огірок любить комфорт

  • Температура
  • Освітлення
  • Вологість грунту і повітря
  • Добриво
  • Щільність посівів
 • Догляд перед висадкою в грунт
 • Відгуки городників: вирощувати огіркову розсаду можна і потрібно

Специфіка вирощування огіркової розсади

Виростити міцну розсаду можна і в квартирі, але тільки створивши їй необхідні умови: посадивши в підходящу грунт, створивши сприятливі світловий і температурний режими, забезпечивши регулярні полив і підгодівлі. А починати потрібно з хороших насіння.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Щоб виростити міцну розсаду огірків, необхідний хороший догляд

Вибираємо насіння для посадки

Для отримання хороших сходів потрібні якісні насіння. У магазинах продаються звичайні і гранульовані.

Перші сортують, відбраковують дрібні, а відібрані кладуть в міцний сольовий розчин — якісні опустяться на дно. Їх промивають водою, просушують і готують до висівання.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Хороший урожай починається з якісного насіння

Гранульовані насіння вже пройшли сортування, виробники забезпечили їх захисною оболонкою з протигрибкових, антимікробних препаратів і поживних засобів, що дають початковий старт сходам. Такі відразу, без обробки, садять в субстрат.

При виборі посадкового матеріалу слід враховувати, куди переселиться в кінцевому рахунку розсада — під відкрите небо, в парник або буде наливати огірочки прямо в квартирі. В останньому випадку, а також для теплиці, вибирають партенокарпічні сорти, що зав’язують плоди без запилення.

Коли висаджувати

Багато дачники поспішають посадити насіння якомога раніше. Робити цього не слід: переросла розсада витягується, стоншується і при висадці на постійне місце може загинути. Якщо ж посіяти занадто пізно, маленькі незміцнілі рослини будуть довго приживатися в грунті, терміни врожаю, природно, відсунуться. Розсадний період займає приблизно 21-29 днів. На це і слід орієнтуватися, враховуючи клімат вашої місцевості і те, де буде огуречник — в теплиці або під відкритим небом.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Вирощування розсади огірків триває близько місяця

Крім того, треба враховувати і терміни плодоношення. Є ранньостиглі сорти, що дають урожай через 42-46 днів після сходів (кураж f1, герман f1), є середньостиглі, що вступають в плодоношення через 48-52 дня (хейлі f1).

Формула визначення терміну посіву: 3-4 дні — на появу сходів, + 10-15 днів — на відростання першого справжнього листочка, + 8-10 днів — на формування двох-трьох справжніх листів = часу для посіву насіння-за 21-29 днів до планованої висадки розсади.

На ділянку розсаду пересаджують зазвичай на початку червня, коли встановиться тепла погода і земля гарненько прогріється. Раніше це робити не варто, так як до кінця травня можливі поворотні заморозки, тендітні рослини можуть просто загинути. У південних областях, де висадку проводять в більш ранні терміни, підготовка розсади починається в кінці квітня. У холодних кліматичних зонах насіння сіють в середині травня. У теплиці огірки пересаджують в середині травня, отже, посів насіння для цієї мети проводять в двадцятих числах квітня.

Зібрати урожай свіжих овочів можна вже на початку весни, якщо вирощувати розсаду в теплиці, обладнаній опаленням і підсвічуванням. В цьому випадку насіння ранніх сортів квітневий f1, зозуля f1 висівають в середині лютого, зеленці з’являються вже в кінці березня.

Пророщування

 1. вважається, що для поліпшення схожості насіння всіх баштанних культур потрібно прогріти. Наприклад, можна покласти їх на батарею, загорнувши в клаптик паперу, і дати відлежатися там пару місяців
 2. насіння огірків мають гарну схожість. Перед посівом їх кладуть для знезараження в розчин марганцю на 15 хвилин або борної кислоти на 2-3 години.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  З знезараженням насіння огірків перед посівом відмінно впорається марганцівка

 3. на 18 годин огіркові насіння замочують. Дуже корисно використовувати біологічно активні речовини (епін, циркон, гумат, сік алое та інші), які прискорюють проростання, підвищують стійкість рослин до хвороб і знижують чутливість сходів до несприятливих умов вирощування. Можна використовувати живильний розчин нітрофоски і золи (по 1 ч. Л. На 1 л).
 4. після цього насіння промивають водою, кладуть у вологу марлю, серветку або шматочок вати і визначають в тепле місце, де вони через 3-5 днів проклюнутся.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  Насіння огірків зручно пророщувати у вологих ватних дисках

Особливу роль в передпосівний період грає загартування насіння огірків, яку можна проводити самими різними способами. Наприклад, після шестигодинного замочування в теплій воді насіння поміщають в холод , витримуючи їх протягом 18 годин при 2 °с, чергуючи ці зміни температур протягом тижня. При іншому способі гарту знезаражені і оброблені мікроелементами насіння витримують у вологій тканині при кімнатній температурі протягом 1-2 діб до повного їх набухання. Після чого поміщають на одну добу в холодильник. Сходи після цих обробок з’являються швидше, дружніше і менше страждають від перепадів температур.

Як правильно садити

Від того, наскільки правильно проведений посів, безпосередньо залежить майбутній урожай. Кожна операція сама по собі проста і невигадлива, але всі вони взаємопов’язані між собою — нехтувати жодною з них не варто.

Який потрібен грунт

Для посадки використовують готовий грунт для овочевих культур або готують самостійно:

 • по 2 частини торфу і перегною, 1 частина частина перепрілих тирси. На відро такої суміші додається 1 стакан деревної золи і по 1 чайній ложці сечовини, суперфосфату і сульфату калію;
 • порівну дернова земля, компост або перегній. На відро грунту додаються 1 стакан золи, 10 г сірчанокислого калію і 20 г суперфосфату;
 • 6 частин торфу, по 1 частини перегною, тирси, піску, коров’яку;
 • порівну дернова земля, торф, 1 частина перегній, лежала тирса.

Корисно удобрити грунт нітрофоскою (1,5 ст.л.) і золою (2 ст. Л.) на 10 л землі. Добре перемішати.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Для посадки огіркового насіння використовують садову землю з перегноєм

Посадкова тара

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Огіркова розсада погано переносить пересадку і довго після неї хворіє. Тому слід добре подумати про підходящої для неї тарі. Ємності можуть бути у вигляді розсадних піддонів з осередками, довгих лотків або невеликих стаканчиків. Нерідко для цієї мети використовують пластикові пляшки, яєчну шкаралупу, дерев’яні ящики. Оптимальним варіантом буде вирощування в окремих горщиках або осередках, щоб рослини не тіснили один одного і добре висвітлювалися сонцем.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Для розсади часто використовують піддони з осередками

Рада! краще використовувати торф’яні горщики. В цьому випадку в грунт рослина садять разом з тарою без найменшого пошкодження крихких корінців.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Оптимальний варіант для тендітних огіркових коренів-торф’яні горщики

Посів

Дії по посіву виробляють в наступній послідовності:

 1. у ємності засипають грунт приблизно на 2\3 обсягу, інша земля поступово досипається в процесі розвитку рослин.
 2. насіння з паростками 5 мм заглиблюють в грунт на 2 см.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  Глибина посадки — 2 см

 3. поливають, вкривають поліетиленом і поміщають в тепле місце з температурою +25 °с.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  Міні-тепличку з посіяними огірками ставлять в тепле місце

 4. з появою петельок сходів укриття знімають і переносять новонароджені сіянці на 2-3 дні в більш прохолодне приміщення (+19°с вдень, +15°с вночі), щоб уникнути витягування розсади.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  Щойно з’явилися сходи на 2-3 дні переносять в більш прохолодне приміщення

 5. потім повертають в тепле і світле місце.
  Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

  Розсада добре стартувала до майбутнього врожаю

Відео: як посадити насіння огірків на розсаду

Огірок любить комфорт

Для розсади необхідно створити комфортні умови. Неправильний температурний режим, недолік світла, надмірне зволоження і густий посів насіння можуть привести до витягування розсади.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Порушення правил агротехніки може призвести до витягування розсади

Встановлюють зверху

Вологість грунту і повітря

Поливають розсаду раз в 2 дні, в спеку — частіше. Грунт повинна бути постійно зволожена, але в міру — надлишок вологи може привести до гнилі коренів. Землю після поливу обов’язково розпушують: акуратно, намагаючись не зачепити корінці. Якщо в квартирі занадто сухо, повітря зволожують за допомогою пульверизатора, особливо в спекотні дні.

Надмірна зволоженість повітря і грунту сприяють зростанню ранимої розсади зі слабкою кореневою системою, яка насилу приживеться на грядці.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Розсаду огірків поливають не рідше, ніж раз на два дні

Добрива

Підживлення слід вносити обережно, чітко дотримуючись інструкцій. Зайве внесення мікроелементів може негативно позначитися на розвитку сіянців. Добрива вносять в ранкові години, краще в рідкому вигляді. З появою першого листочка рослини підгодовують мінеральним або органічним добривом (настоєм курячого посліду — 1:15).

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Добрива слід вносити, чітко дотримуючись інструкції

За кілька днів до висадки у відкритий грунт розсаду підгодовують комплексним добривом (10 г сечовини, 15 г сульфату калію і 35 г суперфосфату на 10 л води).

Щільність посівів

Якщо огірки все-таки були посаджені в загальній посадковій тарі і ростуть дуже щільно, треба їх прорідити. Щоб не пошкодити сусідні рослини, 0тбраковані сіянці не висмикують з грунту, а відщипують або зрізають. У просторих умовах молоденькі пагони швидко наберуть силу.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Якщо огірки ростуть занадто щільно, їх треба прорідити

Догляд перед висадкою в грунт

Сіянці висаджують в грунт, коли з’являться 2-3 справжніх листочка. За 5-7 днів до переселення на город рослини загартовують. Виносять в теплий день на лоджію спочатку на півгодини, поступово збільшуючи час перебування на повітрі до 4 годин, обов’язково притіняючи. Коли рослина звикне до нового середовища, його можна висаджувати в грунт.

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовах

Розсаду висаджують на грядку, коли з’являться 2-3 справжніх листочка

Відгуки городників: вирощувати огіркову розсаду можна і потрібно

Посадила насіння огірків в одноразові стаканчики півлітрові, через тиждень вже з’явилися сходи. На третьому тижні у всіх вже по 5 листків. Знаючи, як огірки не люблять пересадок, просто розрізаю акуратно стаканчики з двох бічних сторін і прямо з землею сажу в горщики побільше.

Alexira

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/1586-ogurtsy-na-rassadu?start=10

Кажуть, що торф’яні стаканчики розчиняються без сліду, але коли скопували город, то в землі залишків цих стаканчиків було дуже багато. Огірки болісно переносять пересадку, якщо потривожити їх коріння. Але якщо акуратно виймати їх з ємності разом із землею, то нічого страшного не буде.

Timurjin

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/1586-ogurtsy-na-rassadu?start=10

Завжди проводили посів насінням відразу в грунт або під плівку, але захотілося експериментів: посіяли в торф’яні стаканчики. Коли пересадили в грунт, незважаючи на те, що коріння не травмовані пересадкою, наземна частина довго хворіла і чахла. Огірки розсадою більше не садимо — так ростуть і швидше, і міцніше.

Zosja

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/1586-ogurtsy-na-rassadu?start=10

Ми завжди спочатку вирощуємо розсаду, а потім пересаджуємо огірки. Вони можуть чахнути при недостатньому поливі або надмірному добриві. У нас з цим проблем начебто немає.

Vasenush

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/1586-ogurtsy-na-rassadu?start=10

Згодна про торф’яні горщики. Дуже зручно в них огірки через розсаду вирощувати. А ще є такі розсадні стаканчики з висувним дном. На дно натиснув, і растюха вилазить разом з грудкою землі.

Glacha

Http://indasad.ru/forum/62-ogorod/1586-ogurtsy-na-rassadu?limitstart=0

200 г на 10 л води; після плодоношення обробка оксихомом (2 таблетки на 10 л води). Прибирання і спалювання опалого листя. Кучерявість

 1. листя скручуються всередину, стають склоподібними, при дотику розсипаються.
 2. урожай не дозріває.

хвороби не піддаються лікуванню, уражені кущі викорчовують і спалюють. Регулярна прополка, знищення опалого листя, а також використання здорових саджанців. Мозаїка

 1. на листках утворюються жовті або світло-зелені плями.
 2. стебла стають тонкими, ягоди не розвиваються.

сіра гниль

 1. поява на ягодах сірих або білих волосків з неприємним запахом, на листках утворюється сірий наліт.
 2. хвороба поширюється в умовах теплої та вологої погоди.

обробка на початку вегетації кущів і грунту розчином препарату хом (40 г на 10 л води). Цієї кількості складу вистачить на 100 м2. Попередження надмірного поливу. Израстание (відьмина мітла)

 1. освіту на коренях безлічі тонких невеликих пагонів.
 2. припинення плодоношення.

лікування не існує, хвору рослину потрібно знищити. Використання здорових саджанців.

Ознаки захворювань малини на фото

Як правильно виростити огіркову розсаду в домашніх умовахбіла плямистість вражає листя малини&1&сіра гниль знищує урожай&1&іржа пригнічує ріст малини&1&пурпурова плямистість пригнічує врожайність&1&мозаїка вражає листя&1&кучерявість не дає визріти врожаю&1&зрощення може повністю знищити кущі малини

Типові шкідники малини і способи їх усунення — таблиця

шкідники ознаки методи боротьби профілактика довгоносик наявність яйцекладок в бутонах, з яких потім з’являються білі личинки з жовтими головками.

 1. обприскування до цвітіння конфідором (1 мл на 10 л води), іскрою (1 таблетка на 10 л води).
 2. обробка після збору ягід 0,2% карбофосом.

прибирання та знищення опалого листя. Малинний жук

 1. гниття ягід, зниження врожайності.
 2. пошкодження листя і плодоніжок, якими шкідник харчується.

обприскування препаратом конфідор, іскра, децис (2 мл на 10 л води), 0,2% розчином карбофосу. Проводиться під час формування зав’язей. Перекопування навесні і восени грунту на глибину 15 см.галлица (малинний комарик)

 1. поява під корою помаранчевих личинок, які харчуються тканиною рослин.
 2. пошкоджені стебла засихають.

обприскування пагонів і грунту біля кущів актелликом, карбофосом. Стеблова муха в’янення і засихання пагонів, в яких комаха відкладає яйця, проробляючи спеціальні ходи. Обробка при формуванні бутонів 0,3% розчином карбофосу, або одним з препаратів: конфідор, іскра, децис.

 1. розпушування грунту.
 2. знищення хворих рослин.

ниркова моль знищення нирок. Зрізання пагонів під корінь після плодоношення і подальше їх спалювання.

Шкідливі комахи на фото

&1&стеблова муха пригнічує пагони&1&почковая міль шкодить розвитку куща&1&малинний жук знижує врожайність малини&1&довгоносик шкодить листю&1&галлица призводить до засихання куща малини

Збір врожаю

Дозрівання ягід брянського діва настає в останній декаді серпня, а сам період плодоношення триває до листопада. Урожайність одного куща становить в середньому 3-4 кг.малина дозріває нерівномірно. Зривати слід тільки червоні ягоди. Урожай збирають через 1-2 дні в суху погоду вранці, коли зійде роса, або ввечері.

Важливо! ягоди для транспортування бажано знімати з плодоніжкою.

Урожай складають в кошики місткістю до 4 кг.великі ємності використовувати не рекомендується, так як малина, що знаходиться на дні, помнеться. Пошкоджені ягоди відкладають в окрему тару. Ягоди зберігаються при температурі 0 с не більше п’яти діб. Тому їх бажано відразу вживати або переробляти. З плодів сорту брянське диво роблять соки, повидло, джеми, варення.

Відгуки садівників

Я пробувала (перший раз в минулому році). Дуже сподобалися. Я б не сказала, що кисло-солодкий смак. Швидше так: солодкі з кислинкою. З особливостей сорту: дуже довгі бічні пагони, садити треба на пристойній відстані один від одного. Підв’язка обов’язкова.

анюта http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=3923 влітку пропали 2 кущі брусвяни. Брянське диво росте як в казці. Ну точно диво-пагони по 1,3 метра. Перший рік обійшлися без шпалери, на другий ризикувати не став, зробив шпалеру. Я почав порівнювати ці два сорти. Ягід з одного куща я зібрав більше, ягода крупніше, солодкість хороша. Розростається брянське диво дуже добре. Через 2 роки я вже дав по кілька кущів сусідам. Малина дійсно до морозів. urlor http://otzovik.com/review_1841099.html я розводжу ремонтантну малину: діамантова, помаранчеве диво, брянське диво, геракл та ін.саджу саджанці в травні. Урожай збирають вже в перший рік в середині серпня, і плодоносить вона до самих морозів. Ця малина зручна тим, що її не треба вкривати взимку. Потрібно тільки зрізати гілки, залишивши пеньки 3-4 см заввишки. На наступний рік цикл повторюється. Урожай високий, хвороб немає. mark http://chudo-ogorod.ru/forum/viewtopic.php?f=53&t=1442 а мене брянське диво зовсім не порадувало. До того ж захворіли в перший рік після посадки (израстание — з розплідника, схоже), я його викинув без жалю. андрій васильєв http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=5645