Що може рости на грядці після полуниці

71

Полуниця-ягода смачна, але трудомістка. Землю для неї доводиться дуже добре удобрювати, але все одно за 4-5 років «проживання» на одній грядці вона дуже сильно збіднює грунт, і після неї можна посадити далеко не всі.

Що таке сівозміна, яке відношення він має до полуниці

Правила сівозміни припускають таке чергування культур на грядці, при якому після рослини, що вимагає дуже багато поживних речовин, садять менш вимогливі. Адже простим внесенням добрив повністю відновити вихідний баланс макро — і мікроелементів не вдається, для цього потрібен час. А полуниця вибирає з грунту поживні елементи дуже грунтовно, по-хорошому варто було б після неї дати землі і зовсім відпочити, потримавши її під чорним паром.

Кращий вихід-після видалення полуниці з грядки посіяти на цьому місці сидерати. Це трав’янисті рослини, в якійсь мірі відновлюють стан грунту: їх скошують до цвітіння і перекопують землю разом з ними. Список сидератів важливий: це овес, люцерна, люпин, гірчиця та ін.

У різних рослин коренева система знаходиться на різній глибині. Правила сівозміни радять чергувати культури з глибоко проникаючими корінням і ті, у яких коріння залягають неглибоко. Але головне у виборі наступних культур — щоб вони не хворіли і не дивувалися тими ж шкідниками, що і попередник. Тому правила категорично забороняють садити на якийсь грядці на наступний рік родинні культури, тобто належать до того ж сімейства. У більшості випадків перерва повинна становити 3-4 роки, а іноді і більше.

Що може рости на грядці після полуниці

Існують докладні довідкові таблиці для вибору наступних культур

Крім цього, при виборі послідовника не можна забувати і про основні вимоги його до умов: освітленості, складі і кислотності грунту і т.д. Але ж полуницю іноді вирощують і в півтіні: там вона плодоносить гірше, але який-ніякий урожай дає. А майже всі овочі воліють рости на сонці.

Що найкраще садити після полуниці

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Що може рости на грядці після полуниці

Полуниця виносить з грунту величезну кількість елементів живлення, особливо азоту. У будь-якому випадку після її збирання грядку треба дуже добре удобрити. Кращий вибір для вирощування на цьому місці на майбутній рік — бобові культури. Боби, квасоля і горох самі поповнюють кількість азотистих сполук в грунті за рахунок живуть на їх коренях специфічних бактерій. Звичайно, урожай бобових буде зовсім не ідеальним, але цілком достатнім, зате ще через рік на цій грядці можна буде посадити майже будь-які овочі.

Що може рости на грядці після полуниці

Горох-досить універсальна культура: його можна садити на грядку в більшості випадків

За умови якісної підготовки грядки вже поточної осені (зазвичай це кінець вересня) можна посадити після полуниці часник — це класичний приклад. Можна і цибулю: як під зиму, так і навесні. Ці культури виділяють фітонциди, які здатні знезаражувати грунт: адже після полуниці часто залишаються збудники захворювань, зимують в землі різні шкідники. Додатковий ефект у вигнанні шкідників матиме посів між рядами цибулі петрушки, кропу, нагідок.

Що не можна вирощувати на грядці після видалення з неї полуниці

Після збирання полуниці на цій грядці, зазвичай зараженої полуничними болячками, не менше чотирьох років не можна садити будь-які розоцвіті:

  • суницю;
  • малину;
  • шипшина;
  • глід;
  • горобину.

У них ті ж харчові пристрасті, що у полуниці, той же набір хвороб і шкідників. Практично всі ті ж захворювання притаманні і пасльоновим культурам:

  • томатам;
  • перцям;
  • баклажанам;
  • картоплі.

Що може рости на грядці після полуниці

Пасльонові краще не садити на колишню полуничну грядку

Серед квітів небажано садити після полуниці будь-які цибулинні (тюльпани, лілії, рябчики і т.д.), що уражаються, як і полуниця, нематодами.