Похмура осінь, холоду… Ось і морквину сіяти пора

18

У осені свої правила. Ми теж дотримуємося деяких правил при посіві овочів під зиму. Адже якщо посадити деякі овочі рано, коли на вулиці ще тепло і температура повітря вище +10°c, то насіння можуть зійти восени і загинути від морозів, а навесні вже нічого не зійде. Я давно практикую посадку насіння овочів під зиму, і у мене теж є свої правила. Ось, наприклад, посадка насіння моркви.

посів насіння в заморожену землю

Під зиму сію моркву більше 10 років і в різні роки сіяла насіння моркви зазвичай в землю, яка була ще не заморожена.

зима

За весь час тільки один раз зійшла морквина восени, тому що я посіяла її занадто рано, а осінь в той час стояла тепла. Раніше сіяла морква приблизно за тиждень до того, як настане морозна погода, але з цієї осені у мене посадка насіння моркви безпосередньо в заморожену землю, так надійніше.

земля заморожена, пора сіяти насіння моркви

На своєму досвіді я знаю, що краще сіяти насіння моркви восени, коли вже злегка приморозить землю, і потрібно стежити за температурою повітря, щоб навіть якщо коли перший мороз приморозить землю, не було потім тривалого потепління. Адже земля може відтанути, і насіння можуть зійти.

Цього року я посіяла моркву 9 листопада. Температура повітря вночі була два дні -5°c, і вдень було -1…-2°c. Земля на грядці вже промерзла, і її не можна було розворушити. Тому я зробила борозни там, де повинна буде рости морква, заздалегідь, приблизно за тиждень до посадки, поки земля була м’яка.

борозни зроблені для посадки моркви

В день, коли я стала сіяти насіння моркви в борозну, хоча погода і була сонячною, але температура високо не піднімалася, було всього +2°c.

посіяла насіння моркви в листопаді

В борозни, які були приготовлені заздалегідь, я посіяла морква, взяла два сорти: ‘східна красуня’ і ‘вітамінна 6’. Ці сорти мені сподобалися, вони перевірені часом.

сорт моркви ‘вітамінна 6’

Розклала насіння обох сортів моркви в борозни і засипала землею, яка ще не замерзла.

присипала насіння землеймягкую землю відразу видно, вона темніше, ніж заморожена.

у борознах земля замерзла, а присипала насіння м’якою землею

Землю взяла з купи, яку ми запасаємо щороку. Це не чиста земля, а змішана з торфом і перегноєм. У цій купі земля зверху замерзла, а всередині ще не встигла.

земля всередині не замерзла

Ось цієї незамороженої землею я і присипала насіння моркви.

земля вже підмерзає

Можна також взяти землі для засипки насіння в теплиці, багато не потрібно, до того ж в теплиці вона точно ще не промерзла.

Для посіву моркви під зиму в цьому році я залишила невелику частину грядки, приблизно 2,5 м.на другій частині грядки посаджена молода полуниця. Я її навесні приберу і посаджу на це місце ще морква.

під моркву

Навесні планую посіяти моркву інших сортів. Зазвичай сію 5-6 різних перевірених сортів, а також нові. Грядку восени роблю заздалегідь, додаю в неї гній, торф або перегній, а також будь-яке осіннє добриво. У цьому сезоні поклала «осіннє добриво» від «фаско».

добриво

Перекопують і даю постояти такий грядці до посіву приблизно місяць.

грядки готові

Після посіву моркви я кладу на грядку лапник або гілки осінніх квітів. В цьому році вже через 2 дні після посіву був сильний снігопад, який покрив всю землю шаром снігу, я навіть не встигла закрити посіяну моркву ні ялиновим гіллям, ні гілками квітів. За прогнозом, начебто, тепла не обіцяють, та й не треба, краще вже нехай насіння моркви будуть укриті снігом до весни.

снігопад в листопаді

Ось такий ось у мене підхід до посіву насіння моркви під зиму. Посаджена восени морква сходить рано, і якщо посадити ранній сорт восени, то її можна їсти свіжу рано влітку, також таку моркву можна залишити і на зимове зберігання. Зберігається посаджена восени морква так само добре, як і посаджена навесні. У такого посіву моркви восени є свої плюси. Наприклад, не потрібно рано навесні возитися в брудній холодній землі.

А в цілому, як сіяти моркву, це вже вам самим вирішувати!