Що садити після гороху на ділянці

75

Вирощувати горох на ділянці – процес не клопіткий, але дуже вдячний. Росте він швидко, шкідниками і захворюваннями пошкоджується рідко, тому може використовуватися і для отримання врожаю, і в якості рослин-сидератів. А ось про те, що можна садити після гороху і як правильно організувати сівозміну, варто зупинитися докладніше.

Бобові посадки

Горох-одне з найбільш поширених рослин сімейства бобових, яке відоме всім ще з дитинства і саме його можна найчастіше зустріти на наших городах. Останнім часом все більшої популярності набирає квасоля у всій різноманітності видів-стручкова, спаржева, кущова, кучерява і декоративна. У свою чергу, і боб не повинен бути забутий при плануванні посадок, так як він здавна вважається господарем городу, які захищає інші культури від шкідників і після якого поліпшується якість грунт.

А ось такі види бобових як люпин, кормовий горох, еспарцет, люцерна, конюшина та інші рекомендовано садити для отримання калорійного і поживного корму для домашнього і фермерського господарства. Ці ж рослини самостійно або в суміші зі злаковими травами раз в три-чотири роки варто посадити для підтримки здорового сівозміни, насичення грунту органічними добривами і поліпшення її структури.

Що садити після гороху на ділянці

Горох-одне з найбільш поширених рослин сімейства бобових

Багатьом з нас знайомі і теплолюбні рослини цього виду-соя, нут, сочевиця і земляний горіх арахіс. До речі кажучи, до нього належать також багато чагарники і дерева, наприклад, акація, альбіція, дальбергія, бобовник та інші.

Як бачите, сімейство бобових вражає не тільки різноманітністю своїх видів і форм, а й можливостями використання і застосування цих культур в життєдіяльності людини.

Кілька причин, чому потрібно садити горох та інші рослини сімейства бобових:

  1. вони багаті унікальним рослинним білком.
  2. у процесі вирощування вони не схильні накопичувати нітрати, токсини та інші шкідливі речовини в зеленій масі і плодах.
  3. бобові рідко уражаються хворобами і у них порівняно мало шкідників, що полегшує догляд за посадками і позбавляє від необхідності застосування інсектицидів і фунгіцидів.
  4. за час вегетаційного періоду на кореневій системі гороху розвиваються особливі мікроорганізми, після яких грунт насичується азотом.
  5. при використанні зеленої маси рослин в якості добрив, грунт отримує поживну органіку і комплекс необхідних легкозасвоюваних елементів, в тому числі фосфорними і калійними сполуками.

ролик посадка, догляд за бобами на садовій ділянці

Виходячи з усього вищесказаного, можна стверджувати, що горох і інші бобові – оптимальні і корисні попередники для більшості городніх посадок, але є і такі після яких його не можна садити.

Горох – для чого попередник, а для чого – сусід

І досвідчені агрономи, і звичайні городники знають, що для успішного вирощування та отримання гарантованого врожаю вкрай важливо посадити рослини, враховувати їх сумісність. Правильна сівозміна, грамотна організація спільних грядок і своєчасний посів рослин-загутителів – є основними і незаперечно ефективними умовами органічного землеробства. За допомогою цих заходів можна підтримувати якість грунту, полегшити догляд за посадками, заощадити місце на ділянці і зменшити застосування «хімії».

Що садити після гороху на ділянці

Рослини, що мають схильності до загального захворювання або уражаються схожими шкідниками не можна садити на одній ділянці з року в рік

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Що садити після гороху на ділянці

Рослини, що мають схильності до загального захворювання або уражаються схожими шкідниками не можна садити на одній ділянці з року в рік. Так, наприклад, на грядках, де урожай минулого року постраждав через грибкових захворювань, не варто сіяти культури сімейства бобових, адже після таких посадок в землі могли залишитися хвороботворні суперечки. І навпаки, ділянки, де росли картопля, томати, буряк, огірки або зернові потребуватимуть внесення азоту, яким і забезпечать грунт майбутні посадки бобових.

Таблиця сумісності гороху з найбільш поширеними городніми культурами:

Після горохових грядок рекомендується до посадки

Що не можна садити після бобових

Можна сіяти поруч або на одній грядці

Небажане сусідство

капуста (білокачанна, кольорова, савойська, червоноголова) квасоля (всі види і сорти), боби, горох, в тому числі і кормової ягідні культури (суниця, полуниця рослини сімейства цибулевих: цибуля-порей, часник, ріпчасті цибулю, цибулю та ін. Пасльонові: картопля, помідори, баклажани, перець болгарський або гострий багаторічні трави картопля, томати прянощі і трави: фенхель, кріп, базилік коренеплоди: морква, редька та ін.сидерати сімейства бобових: люпин, еспарцет, люцерна, конюшина та ін. Редька, морква, редис, салат крес-салат гарбузові: огірки, кабачка, патисони, гарбуза, дині. високорослі культури: кукурудза, соняшник

Грибковими захворюваннями і кореневою гниллю горох уражається найчастіше при підвищеній вологості. Якщо поточне літо відрізняється частими дощами і туманами, не варто садити бобові на цій ділянці в майбутньому році і немає сенсу відбирати посівний матеріал з таких посадок, щоб не поширювати інфекцію. Хвороботворні суперечки остаточно гинуть в землі тільки на п’ятий-шостий рік, тому повертати горох на первісну грядку потрібно не раніше чотирьох років.

відео сюжет про те, що з чим садити, щоб не заважало

Способи посадки і сівозміни

Прихильники органічного землеробства оптимізують сівозміну різних бобових на ділянці, щоб не допустити виснаження грунту щорічним посівом однакових культур. Знаючи приблизний асортимент вирощуваних культур і необхідну для цього площу грядок, можна скласти п’ятирічний план:

1 рік висіваємо рослини сидерати, використовувані для збагачення грунту киснем, азотом і поживними органічними добривами: люцерну, кормовий горох, люпин і ін. 2 рік на цій же ділянці грунт готова під капусту, різні гарбузові, салати 3 рік тепер прийшла пора посадити картоплю, томати, баклажани, перці, квіти настурції і чорнобривці 4 рік цей рік грядки будуть зайняті морквою, буряком, кропом, шпинатом, часником, цибулею, пастернаком і петрушкою 5 рік знову оздоровлюємо і удобрюємо ґрунт, висіваючи сидерати сімейства бобових

Розбивкою городньої ділянки на кілька подібних зон можна правильно чергувати культури, забезпечуючи благополучне заміщення.

відео про правила планування садової ділянки

Садити горох можна при організації спільних посадок, наприклад, для ущільнення ягідних, капустяних або морквяних рядків. Його успішно висівають в грядках весняного салату або між огірковими лунками. В якості природних підпірок для кучерявих горохових батогів використовують кукурудзу або стебла соняшнику. Заповзятливі городники висівають горох в теплицях з помідорами або баклажанами, адже таке сусідство вигідно подвійно – і грунт збагачується азотом, і виходить природне захисне затінення від палючого літнього сонця.