Подзимний посів моркви: як правильно посіяти моркву під зиму

120

Хочете побалувати своїх домочадців вітамінним салатом зі свіжої домашньої моркви на самому початку літа? ранні сорти повністю дозрівають через 8 тижнів після посіву моркви, приблизно до липня. Можна почати збирати їх до досягнення технічної стиглості, коли діаметр коренеплодів не ширше пальця. Але є можливість зібрати перший урожай моркви ще до того, як почнуть дозрівати ранні сорти: посів моркви під зиму забезпечить вас соковитими коренеплодами вже до середини червня!

Слово автора

Подзимний посів моркви хороший ще й тим, що овочі звичних сортів виходять більшими і солодкими, ніж при посіві в звичайний час. Пояснюється це тим, що насіння починає проростати ранньою весною, коли в грунті ще міститься багато вологи, так необхідної паросткам на перших порах. В результаті морквина дружно сходить і швидко росте. Єдиний мінус посіву моркви під зиму в тому, що для тривалого зберігання такі коренеплоди не годяться.

Подзимний посів моркви: як правильно посіяти моркву під зиму

Єдиний мінус посіву моркви під зиму в тому, що для тривалого зберігання такі коренеплоди не годяться

Початківці садівники побоюються, що посаджені під зиму коренеплоди не зможуть зійти після морозів або, навпаки, при першій же відлиги зійдуть і відразу перемерзнуть. Не турбуйтеся, морква зійде в належний час, а ви помітно скоротите весняні клопоти в городі і урожай отримаєте раніше. До того ж, дізнавшись, як сіяти моркву на зиму, ви потім зможете так само висаджувати і інші овочеві культури.

відео про посів моркви під зиму

Де влаштувати грядку, і який сорт моркви вибрати

При виборі ділянки під зимовий посів моркви, потрібно враховувати важливу особливість – ця овочева культура любить пухкі грунти. Тому постарайтеся вибрати таке місце, де земля досить легка, родюча, рано звільняється від снігу і не дуже ущільнюється за зиму. Ділянка для морквяної грядки повинен бути горизонтальним, щоб насіння не вимило з грунту разом з весняними водами. У посушливих районах слід передбачити снігозатримання.

Висівати моркву рекомендується після картоплі, цибулі, капусти, томатів, баштанних і огірків. Як тільки був зібраний урожай овочів-попередників з грядки, потрібно прибрати всі рослинні залишки і глибоко зорати землю, одночасно закладаючи в грунт мінеральні добрива. При внесенні органічних добрив (свіжого гною), морквину можна буде висаджувати на цьому місці тільки через два роки. Грядки потрібно встигнути підготувати до середини жовтня.

Подзимний посів моркви: як правильно посіяти моркву під зиму

Висівати моркву рекомендується після картоплі, цибулі, капусти, томатів, баштанних і огірків

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Подзимний посів моркви: як правильно посіяти моркву під зиму

Не кожен сорт моркви дасть хороші сходи після подзимнего посіву, краще вибирати сорти, найбільш підходящі для цього. Дати багатий урожай в таких умовах здатні холодостійкі середньостиглі і скоростиглі сорти :

  • шантане-2461,
  • вітамінна-6,
  • московська зимова а-545
  • лосіноостровська-13,
  • незрівнянна,
  • нантська-4.

Коли сіяти моркву під зиму, і як виробляти посів

Російський клімат непередбачуваний – то несподівані морози, то раптом відлиги, щороку по-різному. У зв’язку з цим складно назвати певні терміни посіву моркви. Потрібно підгадати так, щоб висіяне насіння не встигли прорости до настання стійких холодів, інакше всі посіви загинуть. Цим і небезпечні посіви в жовтні: відлиги ще цілком вірогідні, а слідом за ними відразу приходять морози, згубні для пророслого насіння. Краще висівати моркву по мерзлому грунті в середині листопада, але при цьому збільшити норму висіву відсотків на двадцять в порівнянні з посівом навесні.

Подзимний посів моркви: як правильно посіяти моркву під зиму

Насіння не потрібно вимочувати і пророщувати перед тим, як посіяти моркву під зиму

Насіння не потрібно вимочувати і пророщувати перед тим, як посіяти моркву під зиму, — сухе насіння не проросте завчасно. Акуратно посіяти дрібні насіння допоможе спеціальна сівалка для моркви, на якій можна задати потрібний крок посіву. Можна відразу висіяти на грядку ще й насіння редису або салату, щоб навесні вони відразу позначили рядки з морквою для більш комфортної прополки бур’янів і розпушування міжрядь.

Посів моркви на зиму проводиться так:

  • у підготовлені борозенки насипте насіння, дотримуючись глибину посіву в один сантиметр для щільного ґрунту (під снігом вона ще ущільниться) і до трьох сантиметрів на легких грунтах посушливих районів;
  • присипте борозни теплою сухою землею, заготовленої заздалегідь;
  • зверху насипте двосантиметровий шар перегною або торфу;
  • злегка ущільніть грунт, щоб її не роздуло вітром;
  • при випадання першого снігу подгребите його на грядку;
  • сніг притисніть лапником.

&1&

Після того як сніг з морквяної грядки повністю зійде, встановіть над нею низькі дуги і поверх них закріпіть нетканий матеріал або плівку

Що робити навесні

Коли сніг почне танути, лапник з грядки приберіть. Можна також зняти і частину снігу, щоб він швидше розтанув. Після того як сніг з морквяної грядки повністю зійде, встановіть над нею низькі дуги і поверх них закріпіть нетканий матеріал або плівку – це дозволить ще прискорити дозрівання моркви.

Підсохлу грунт вам потрібно буде подрихлити, а з появою на поверхні грядки першої зелені почати прополки і боротьбу з шкідниками моркви.

відео про подзимний посів моркви

Якщо при висіванні насіння вами використовувалася сівалка для моркви ручна, проріджування може і не знадобитися. При ручному посіві прорідити сходи потрібно буде при появі справжніх листочків, залишаючи між молодими рослинами по два сантиметри. І ще через двадцять днів проведіть друге проріджування, збільшивши відстань до чотирьох сантиметрів між сходами.

Технології збирання моркви: як зручніше збирати урожай моркви?

&1&

Здавалося б, прибирання моркви – настільки проста справа, що впоратися з ним зможе і маленька дитина. Тягни собі стиглі коренеплоди з грядки та обривай бадилля. Але якби все було так просто, у городників не викликала б стільки питань сама прибирання моркви, терміни збору врожаю і технологія зберігання коренеплодів.

Все залежить від вас

Але ж від того, наскільки вчасно і наскільки акуратно зібраний урожай моркви, багато в чому залежать смакові якості коренеплодів, їх зовнішній вигляд і здатність до тривалого зберігання. Якщо ви хочете отримати солодку, багату вітамінами, красиву і рівну моркву, стійку до різних видів гнилі, потрібно не тільки посіяти насіння в відповідні терміни і забезпечити сходам правильний догляд, важливо також не пропустити час збору моркви, викопати її, не заподіявши шкоди коренеплодів, і підготувати належним чином до зимового зберігання.

&1&

Городники зазвичай викопують моркву по-старому-вручну за допомогою лопати

Городники зазвичай викопують морква по-старому-вручну за допомогою лопати. У великих же господарствах віддається перевага механізованого прибирання моркви за допомогою різної збиральної техніки. Розглянемо докладніше, якими способами і за допомогою яких технологій може здійснюватися збирання врожаю моркви.

відео про правильний збір врожаю моркви

Традиційний збір моркви вручну

Перш за все, потрібно правильно визначити відповідний час збирання моркви в залежності від того, які сорти ви посіяли. Ранньостиглі сорти можна збирати після посіву через 2 місяці, середньостиглі – через 3 місяці, а пізньостиглі – приблизно через 4 місяці. При збиранні морквини, призначеної для зимового зберігання, важливо так підгадати час, щоб в коренеплодах вже накопичилося досить корисних вітамінів, але морква ще не встигла розтріскатися або підгнити від довгого перебування в грунті і заморозків. Вірною ознакою того, що можна приступати до збору врожаю, служить пожовкла бадилля.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Технологія збирання морквини проста:

  • видаліть підсохлі нижнє листя у рослин, щоб вони не заважали підкопувати і витягувати коренеплоди;
  • лопатою підкопайте морква, тримаючи лезо строго вертикально і ставлячи його в землю в 5 см від рядка, щоб не пошкодити випадково коренеплоди;
  • притримуючи рукою морква у землі, другою рукою акуратно витягайте її за бадилля;
  • витягнуті коренеплоди складайте уздовж рядка, щоб бруд на них трохи підсохла;
  • закінчивши викопувати морква, злегка зчистіть з неї землю і обріжте бадилля.

&1&

Відразу після дощу викопувати коренеплоди не варто, інакше вони можуть розтріскатися і стануть непридатними для тривалого зберігання