Китайський спосіб вирощування цибулі

82

Виростити хороший ріпчасту цибулю нелегко, тому всі цікаві модифікації технології тут же перевіряються городниками на практиці. Отримати великі добре зберігаються цибулини дозволяє так званий китайський метод вирощування, який, втім, не являє собою нічого надприродного.

Зміст

 • Сутність китайської технології посадки і вирощування цибулі

  • Переваги та недоліки технології
  • Які сорти цибулі можна вирощувати в гребенях
 • Як правильно садити і вирощувати цибулю за китайською технологією

  • Підготовка грядки і севка
  • Облаштування гребенів і висадка лука

   • Відео: варіант посадки цибулі в гребені
  • Догляд за посадками

   • Відео: догляд за цибулею на гребенях
 • Відгуки про застосування методу

Сутність китайської технології посадки і вирощування цибулі

Китайська технологія вирощування цибулі має на увазі його посадку не на плоскій поверхні, а в гребені. Це трохи більш трудомістко, але призводить до отримання набагато більш якісного врожаю.

Переваги та недоліки технології

По суті, в китайській технології немає нічого нового: адже вирощування овочів на гребенях широко застосовується в усьому світі. Однак в росії, наприклад, так вирощують в основному картоплю, рідше — деякі коренеплоди, іноді томати. Але в останні роки вирощування цибулі в гребенях приймає масовий характер. Правда, на дачній ділянці застосувати таку технологію трохи складніше, оскільки її вигода особливо очевидна при наявності засобів малої механізації: за допомогою простої мотики виготовити високі гребені не дуже просто.

Переваги цього підходу полягають у наступному:

 • грунт в гребенях краще прогрівається на сонці, в результаті чого цибуля росте швидше, цибулини виходять крупніше;
 • рихлити грунт в гребенях доводиться рідше;
 • прогрівання грунту сонцем вбиває збудників багатьох грибкових захворювань;
 • у гребенях в меншій мірі спостерігається вимивання поживних речовин;
 • у піднятих грядках складніше завестися грунтовим шкідників;
 • простіше висмикуються бур’яни, та й самі цибулини при збиранні врожаю.

Досвід показує, що загальна врожайність при використанні такої технології збільшується мінімум на третину, а краща визреваемость цибулин і менша поражаемость їх хворобами і шкідниками призводять до збільшення лежкості врожаю.

Недоліком підходу є висока трудомісткість виготовлення гряд, а також те, що одержувані цибулини виявляються злегка приплюснутими (хоча, що в цьому поганого?).

Які сорти цибулі можна вирощувати в гребенях

Принципових обмежень у виборі сорту цибулі для китайської технології не існує. Оскільки вона істотно збільшує терміни зберігання врожаю, економічно вигідніше (з точки зору трудомісткості при посадці) вирощувати таким способом сорти, призначені для зимового зберігання. Салатний лук, вирощуваний для вживання в літньо-осінній період, простіше виростити на невеликій звичайній грядці.

Крім цього, вирощування в гребенях незручно в разі багатогніздних різновидів, сімейного цибулі, цибулі шалота і ін.: для них гребінь може виявитися занадто вузьким, бічні цибулини будуть відчувати себе ущемлено, можливо, почнуть випирати з землі в сторони. Слід вибирати такі сорти, які ростуть у формі одиночних цибулин (одногніздние сорти). Їх існує дуже багато: найбільш відомі і популярні старі бессоновский і стригуновский, але багато сучасні сорти набагато краще зберігаються і є сенс переходити на них. За останні кілька років виведені десятки нових сортів цибулі, і більшість з них призначені для тривалого зберігання.

Китайський спосіб вирощування цибулі

Сімейний лук не дуже підходить для китайської технології

Як правильно садити і вирощувати цибулю за китайською технологією

У будь-якому випадку для вирощування цибулі треба правильно вибрати місце і завчасно підготувати грунт. З урахуванням таблиці сівозміни, кращим ділянкою для цибулі вважається той, де в минулому році росли будь-які види капусти, огірки, помідори або горох.

Підготовка грядки і севка

Ділянку для вирощування цибулі починають готувати з осені: адже весняна посадка проводиться досить рано. Грядку глибоко перекопують, ретельно вибираючи з неї кореневища бур’янів, камені і різне сміття. При цьому вносять добрива: на квадратний метр грядки використовують відро хорошого перегною, по 1 столовій ложці суперфосфату і нітрофоски і жменьку доломітового борошна або звичайного крейди.

Китайський спосіб вирощування цибулі

В осінній перекопуванні грунту немає нічого незвичайного

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Китайський спосіб вирощування цибулі

Навесні завчасно готують до посадки севок. Терміни посадки цибулі залежать від погоди: його садять рано, але після проходження загрози сильних заморозків, при середній добовій температурі близько 10 ос. У середній смузі це відповідає кінця квітня або початку травня. За тиждень-два до цього ретельно перебирають севок, викидаючи пошкоджені цибулини, після чого його прогрівають протягом декількох діб при температурі близько 40 ос (на батареї опалення). Мета прогрівання-захист від захворювань і стрілкування.

Китайський спосіб вирощування цибулі

Кращий севок-середнього розміру

Є безліч інших способів підготовки севка, використовуваних городниками. Зазвичай це робиться вже безпосередньо перед посадкою. За день по посадки цибулю злегка обрізають: обрізати слід тільки напівсухі верхівки і донця, не можна різати по живому! після цього цибулю замочують у воді з температурою 35-38 ос на 1-2 години (ще краще, якщо в воду додана марганцівка з розрахунку 1 г/л).

Щоб цибуля гарантовано не пішов в стрілку, практикують короткочасне (не більше двох хвилин) замочування його в гарячій воді (строго від 65 до 70 ос). Після цього його відразу опускають в холодну воду. Перевищення часу і температури може погубити севок.

Бажано після прогрівання обробити севок поживними речовинами (1 ст.ложка азофоски на відро води, 8-10 годин) і мідним купоросом (1 чайна ложка на відро води, 5-10 хвилин). Після всіх обробок севок злегка обсушують.

Облаштування гребенів і висадка цибулі

Коли настане відносно тепла погода і грунт прогріється хоча б до 8…10 ос, приступають до посадки. Для цього виконують наступні процедури.

 1. грядку добре розпушують з використанням культиватора і розрівнюють граблями.
  Китайський спосіб вирощування цибулі

  Спочатку з грядкою надходять як зазвичай

 2. намітивши рядки, формують гребені, застосовуючи мотики, граблі або лопати. Бажано, щоб висота гребеня була 15-20 см, а відстань між ними близько 30 см.на стандартній грядці вміщається три таких гребеня.
  Китайський спосіб вирощування цибулі

  Якщо зручно, гребені можна спорудити і поперек грядки

 3. на вершині гребеня роблять невеликі лунки (близько 3 см) на відстанях 10-15 см один від одного (в залежності від розмірів севка). Можна зробити і загальну борозенку. Борозенку можна злегка опудрити деревною золою.
 4. висаджують вертикально цибулини, злегка вдавлюючи в грядку, і присипають їх грунтом, ущільнюючи руками.
  Китайський спосіб вирощування цибулі

  Щоб вийшло рівніше, можна натягнути мотузку

Аналогічним способом можна посіяти і цибулю-чорнушку на глибину 1,5–2 см.оскільки традиційно цибулю садять поруч з морквою, можна в центральний гребінь посіяти насіння моркви, а в бічні посадити цибулю. При облаштуванні широких гряд відстані між гребенями роблять ширше, щоб можна було між ними ходити.

Відео: варіант посадки цибулі в гребені

Догляд за посадками

Основні заходи по догляду за цибулею ті ж, що і при традиційному вирощуванні. Так, при відсутності дощів цибулю вимагає поливу, але зайва вода йому ні до чого. Грунт тримають в помірно вологому стані, але за місяць до збирання врожаю поливи припиняють, незалежно від стану погоди. Велику допомогу надає облаштування системи крапельного поливу: шланги прокладають між гребенями.

Китайський спосіб вирощування цибулі

Крапельний полив коштує грошей, але він обладнується на багато років