Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

123

Часто можна чути, що вже дуже примхлива ягідка, ця ожина, догляд восени вимагає неймовірно складний: зі шпалер зніми, батоги крій, не подряпайся, від мишей збережи і від сухості захисти. Багато хто вважає, що гра не варто свічок. І помиляються.

Зміст

 • Що ми знаємо і не знаємо про ожину
 • Грамотний догляд за садовою ожиною
 • Перевага ремонтантних сортів

Що ми знаємо і не знаємо про ожину

По-перше, варто знати, що культурну ожину представляють два види: куманіка і росяника. Куманіка-кущове компактна рослина багато в чому схоже з малиною за формою куща, агротехніці. Однак є і відмінності. Росяника-сланкі ліанообразная, часто зустрічається по схилах лісів. Жене батоги до п’яти, а то і до десяти метрів завдовжки. Менш зимостійка, ніж куманіка, але більш гнучка, легко забирається для зимового укриття.

відео про вирощування ожини

Крім того, велика частина всієї селекційної роботи здійснюється європейцями та американцями. Цим позначається відносно низька морозостійкість чорної ягідки. На жаль, конкурентоспроможних сортів вітчизняної селекції поки що немає.

Американськими ботаніками успішно вирішено питання шипів у чорної ягідки. Є на ринку величезний асортимент бесшипной великоплідної ожини. Як і малина, ця культура також має ремонтантні сорти. Перший з них, рубен, був отриманий близько півстоліття тому. В кінці 2000-х були виведені перші бесшипние ремонтантні гібриди.

Мабуть, найбільш важливим недоліком цієї родички малини є її низька зимостійкість. Це багато в чому відлякує садівників-любителів від вирощування у себе в саду даного ягідного чагарнику.

Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

Фотографія ожини

Але цей недолік переважується незаперечними достоїнствами культури:

 1. урожайність ожини з розрахунку кілограмів ягід з квадратного метра порівнянна тільки з врожайністю винограду. Середній приріст ягоди з одного куща становить близько 20 кг, в той час, як малина дає менше 3 кг. Навіть великоплідні сорти червоної ягоди ледь дотягують до 10 кг ягід з однієї рослини, і це при тому, що їх морозостійкість, значно поступаючись морозостійкості звичайної малини, практично дорівнює ожині.
 2. ця ягода практично не хворіє. Висока природна стійкість, збережена в культурних сортах селекціонерами, робить її мало сприйнятливою до грибків, бактерій, що вражають малину та інші ягідні культури. Садових шкідників для неї не виявлено.
 3. ожина більш посухостійка, ніж малина. Не вимагає ретельного і постійного поливу. Урожайність її від посухи падає незначно, а ось слабо полита малина помститься вам втратою 90% потенційного врожаю.
 4. чорна ягідка невибаглива до якості грунту. Головне, щоб субстрат був легкий, а грунтові води залягали не ближче півтора метрів від поверхні.
 5. завдяки пізньому цвітінню, вона практично ніколи не страждає від весняних заморозків.
 6. пізніше дозрівання ягід йшло б цій культурі в мінус, якби вона не було добре стійкою до осінніх заморозків. Рослина перестає вегетувати тільки вже після сильного осіннього похолодання.
 7. розмір ягід значно перевершує малинові в 3-4 рази. До речі, великоплідні сорти малини виводилися методом часткової гібридизацією з ожиною.
 8. її чорні ягоди щільні, добре транспортуються, відрізняються небаченою за малиновими мірками лежкістю.

Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

На фотографії ожина

Позитивні якості цієї культури можна перераховувати дуже довго. Адже ми навіть не торкнулися корисних властивостей її плодів для здоров’я. Але давайте розглянемо, як доглядати за ожиною садової, щоб це було легко і ефективно.

Грамотний догляд за садовою ожиною

Пам’ятаємо про три ключові для агротехніки особливості даної ягоди

 • низька зимостійкість;
 • величезна сила росту;
 • любов до легких ґрунтів.

Визначимося з місцем, де буде рости ожина. Догляд за нею багато в чому буде залежати від цього. Підбираємо для посадки добре освітлену ділянку з легкими грунтами. Якщо ваша фазенда розташована на супіщаниках, то досить під кожен кущ додати піввідра гнойового перегною. Якщо грунти суглинні, важкі, то необхідно крім гною внести разом з перекопуванням пісок, з розрахунку відро на метр довжини траншеї для закладки майбутнього ожинового ряду.

Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

На фото кущ ожини

Плантацію орієнтуємо по меридіану, іншими словами з півдня на північ.
Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

Садити траншейним методом зручніше тому, що таким чином ми затримуємо більше вологи біля коріння, так буде зручніше вкривати для зимівлі батоги. Глибини 20 см цілком достатньо. Ширину можна зробити близько 40см.замульчируйте дно тирсою листяних порід, сухою хвоєю або соломою. Так ми уникнемо зайвих влагопотерь, покращуємо аерацію грунту, загальний мікроклімат біля коріння.

Таким чином, полив не доставить нам особливих труднощів. Кидаємо в траншею шланг рази три-чотири за місяць. Нехай набереться води по край траншеї. Так як ми посадили ожину на легких грунтах, або забезпечили це додаванням до земляної суміші піску, то вода швидко вбереться, виключивши заболоченість біля коріння. Зміцніть бортики канави, щоб вода не розмивала їх під час поливів.

Приборкати силу зростання зеленої маси також не складає труднощів. Ягоді залишаємо рівну кількість однорічних і дворічних пагонів. Решта все вирізаємо. Після збору врожаю з дворічних батогів, повністю вирізаємо їх. Взимку зберігаємо тільки визріли літні гілки.

Ставимо уздовж траншей шпалери. Приблизно такого ж типу, які роблять для плетистих огірків. Висота не більше двох метрів для зручності. З весни намотуємо батоги або підв’язуємо гілки кущів. Щоб полегшити собі форміровку і осінню обрізку, у випадку з росянікой намотуйте пагони минулого року по одну сторону, а літні зелені батоги по іншу. Так буде зручніше збирати урожай-всі плоди зосереджені в одному місці.

Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

Фото ожини, підв’язаної до шпалери

Дворічні пагони куманики підв’язуємо вертикально. Літні молоді ближче до землі. Такий кущ матиме вигляд віяла, де по центру зріють ягоди, а по краях наростає нова деревина. Також легко буде провести осінню обрізку, прибравши все вертикальне.

Для зимівлі складаємо все, що повинно перенести морози на дно траншеї. Вкриваємо зверху нетканим матеріалом. На нього навалюємо великий шар мульчі. Якщо у вас часті сильні морози, а часом може бракувати снігу взимку, то нетканку замінюємо щільною плівкою. А мульчу-землею. Накидавши зверху близько 10 см землі, ми можемо бути абсолютно впевнені, що кущі не замерзнуть навіть при сильних морозах по не укритій снігом землі.

Перевага ремонтантних сортів

Ще більше полегшує догляд за ожиною посадка ремонтантних сортів. Вони зручні тим, що ми отримуємо урожай вже з однорічних батогів. А по осені просто обрізаємо все, що виросло за вегетацію. Забезпечуємо зимовий догляд тільки коріння. Така ожина звільняє нас від головних болів по формуванню. Потрібно тільки регулювати навантаження куща батогами. Інакше ягідки будуть дрібнішати, урожай знизиться. Дорослому сильному кущу досить залишати близько двадцяти батогів. Всі дрібні, слабкі пагони вирізаємо.

Садова ожина-догляд восени простіше, ніж здається, а врожаї на порядок вище, ніж у малини

На фотографії ожина сорту» рубен »

Лідером по селекції ремонтантної ожини є сільськогосподарська лабораторія університету штату арканзас. Першим сортом такої властивості, відомим вже повсюдно, є рубен. Також популярністю користуються: prime ark 45, black magic, black butte, ouachita і багато інших. На сьогоднішній день виведені два найбільш перспективних сорти. Це camila і amara. Camila являє собою колючий сланкий гібрид росяники з десятиграмовими ягідками. Дуже урожайний, середньостиглий.

amara-перший у світі безколючковий сорт ремонтантної ожини.

Amara-потужний кущ з великими до 15 грамів завбільшки ягодами. Більш пізньостигла, ніж camila. Володіє чудовими смаковими якостями, високою врожайністю завдяки величезній силі росту.

відео про ожину садову

Варто відзначити, що ремонтантні сорти найменш морозостійкі, так що зимове зберігання коріння потрібно забезпечити максимально комфортне. Крім того, зважаючи на свою ремонтантності, ця ожина буде плодити до самих холодів. Якщо зняти її зі шпалери ближче до кінця вересня, укрити під плівковим парником, то вона буде радувати вас свіжими ягодами до самого снігу. Коли грянуть такі морози, що вже поб’ють всю зелень, обрізаємо кущ під корінь. Грунт вкриваємо товстим шаром мульчі: тирси, хвої соломи. Іноді використовують шматки толю. Взимку проводимо роботи по снігозатриманню.