Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

112

Високоприбутковим або збитковим виявиться вирощування свиней, бізнес план не завжди може відобразити справжню картину. Адже крім витрат на корм і утримання свиней потрібно брати до уваги, яка була обрана порода, і за якою методикою здійснювався відгодівлю тварин. Зовсім не обов’язково слідувати традиційним правилам свинарства-вирощування свиней за новими технологіями може виявитися куди більш вигідним і ефективним.

Зміст

 • Датська і канадська технології

  • Датська технологія
  • Канадська технологія
 • Двофазна технологія

Датська та канадська технології

Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

На відгодівлю вибирають тих поросят, які відрізняються хорошим апетитом, швидко ростуть і мають характерну для породи конституцію

Основними секретами успіху в свинарстві вважаються наступні:

 • правильний відбір племінного поголів’я;
 • на відгодівлю вибирають тих поросят, які відрізняються хорошим апетитом, швидко ростуть і мають характерну для породи конституцію;
 • забезпечення супоросних свиноматок поживним кормом для підтримки оптимальної вгодованості (але не до ожиріння!);
 • обов’язкові прогулянки для свиноматок на свіжому повітрі в загоні;
 • підтримка чистоти і комфортної температури в свинарнику;
 • вирощування поросят під свиноматкою з введенням ранніх підгодівлі з метою привчання до грубих і соковитих доступних кормів;
 • швидкий відгодівлю молодняку, починаючи з чотирьох місяців.

В середньому, при виконанні цих умов вихід м’яса зі свині може досягати чотирьох тонн на рік. Однак насправді не завжди вдається отримувати хорошу вигоду від розведення свиней. І тоді на допомогу приходять сучасні ефективні технології.

відео про утримання свиней за канадською технологією

Наприклад, французькі свинарі довели, що і в російських умовах можна домагатися високої рентабельності свинарства, задіявши при цьому мінімальну кількість робітників. Тваринницький комплекс, побудований за європейськими технологіями, чистопородне поголів’я, ретельний контроль за вагою і здоров’ям тварин і дбайливе до них ставлення роблять максимально вигідним вирощування свиней (відео у вкладці дасть вам наочне уявлення про основні принципи технології, застосовуваної французами).

Розглянемо особливості інших технологій вирощування свиней. Можливо, якусь з них ви зможете використовувати і в своєму господарстві.

Зараз традиційне будівництво свинарника з бетону або цегли вже вважається застарілим. Замість цього для ефективного розвитку господарства використовуються комплексні рішення, які повністю відповідають вимогам сучасного тваринництва. Так, датська і канадська технології вирощування свиней припускають альтернативний варіант побудови свинарника.

Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

Канадська технологія вирощування свиней

Слід відразу зазначити, що данська методика більше підходить для великих свинарських комплексів, канадську ж можна застосовувати і в малих господарствах.

Данська технологія

Згідно датської технології тварини містяться в верстатах по 30 особин на щілинних підлогах, забезпечених самосплавної системою видалення гною в спеціальні бетонні ванни. Підлоги влаштовують комбіновані: для поросят на дорощуванні-пластикові – більш гігієнічні і комфортні), для свиноматок і свиней на відгодівлі – бетонні щілинні, які краще витримують вагові навантаження і відрізняються стійкістю до механічних пошкоджень.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

У свинарнику обладнуються пологові верстати та окремі верстати для поросних свиноматок. Для обігріву поросят споруджується спеціальне лігво, оснащене обігрівальними панелями або лампами інфрачервоного випромінювання. Система вентиляції може бути простою, а ось проведення автоматичної лінії подачі корму і теплої води приділяють особливу увагу. Крім того, працівниками свинокомплексу щодня проводяться необхідні ветеринарні процедури та вживаються профілактичні заходи проти основних захворювань свиней.

Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

Датська технологія вирощування свиней

Датська технологія вирощування свиней має ряд переваг:

 • вона підходить тваринам будь-якого віку;
 • забезпечує автоматизацію основних процесів догляду за свинями;
 • знижує трудові витрати на обслуговування ферми;
 • створює комфортні умови, відповідні санітарно-гігієнічним нормам;
 • зменшує стресові і конфліктні ситуації серед тварин.

В результаті при раціональному витраті корму молодняк інтенсивно розвивається, і валове виробництво свинини збільшується відсотків на п’ятнадцять.

Канадська технологія

Відома також як технологія холодного утримання, ця методика викликає у свинарів все більший інтерес, хоча серед вітчизняних фахівців не припиняються суперечки про її ефективність в суворих кліматичних умовах нашої країни.

Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

Укриття для свиней за канадською технологією

Основні принципи канадської технології:

 • установка просторого тентового ангара замість хліва для свиней;
 • глибока незмінна підстилка із соломи або деревних стружок, тирси та інших органічних матеріалів;
 • обладнання ферми напувалок з автоподогревом і бункерних годівницями з комбікормом для вільного доступу тварин до води та корму в будь-який час;
 • утримання свиней численними однорідними групами.

Спочатку шар підстилки становить близько 20 см, в подальшому його додають у міру зволоження. Відбувається процес компостування підстилки з гноєм, в результаті чого навіть взимку підстилковий шар буде зберігати температуру до +15 градусів, обігріваючи свиней. Головне при цьому – не допускати протягів.

Нові технології вирощування свиней: холодне утримання, двофазна і канадська технологія

Підходить канадська технологія для утримання свиноматок, кнурів і свиней на відгодівлі

Вирощування свиней за канадською технологією зручно тим, що в спорудженні розмірами 11х33 м можна утримувати до 250 голів, при цьому тварини вільно переміщаються по всьому ангару, розвиваючи свої м’язи і кісткову систему, зміцнюють імунітет і підвищують продуктивність за рахунок впливу на їх організм тепла і холоду, прямого і розсіяного сонячного світла. В таких умовах вага свині щодня збільшується на 500 г на добу, і підвищуються смакові характеристики м’яса. До додаткових плюсів холодного утримання відноситься відсутність витрат на регулярне чищення приміщення і мінімальні витрати на зведення ангара.

Підходить канадська технологія для утримання свиноматок, кнурів і свиней на відгодівлі. Після закінчення відгодівлі всіх свиней з ангара віддають на м’ясокомбінат, споруду очищають від гною, відмивають, дезінфікують і готують для наступної групи тварин.

Двофазна технологія

Зазвичай у великих свинарських господарствах вирощування свиней на м’ясо здійснюється за трифазною технологією: в підсисний період поросята містяться в маточниках, потім переводяться в спеціалізовані приміщення для дорощування, і з чотирьох місяців перебувають в свинарниках-відгодівлях до досягнення забійної ваги. Такі перегрупування викликають у тварин стрес і призводять до зниження продуктивності.

відео про потокове виробництво свинини

Прискорення росту і розвитку поросят, а також більшої виживаності от’емишей, можна домогтися за допомогою двофазної системи, при якій незміцнілий молодняк до переведення в відгодівля (до трьох-чотирьох місяців) продовжує залишатися в звичній обстановці маточного верстата. Свиноматок для зручності формують в групи за термінами супоросності, щоб домогтися «дружних» опоросів. Після відбирання поросят (у віці одного-півтора місяців) свиноматок переводять з маточного верстата в інше приміщення свинарника. Такий підхід дозволяє більш інтенсивно використовувати свиноматок, отримуючи по 2-2, 2 опоросу в рік.