Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

90

Садова суниця азія (не плутати з полуницею!) досить молодий сорт і поки рідко вирощується на суничних грядках російських садівників. Догляд за нею в основному такий же, як і за іншими суничними сортами, але опис сорту говорить, що азія має і тільки їй властиві вимоги до агротехніки обробітку. Не знаючи їх, можна зробити чимало помилок і розчаруватися в прекрасному сорті.

Зміст

 • Азія в російських садах

  • Суниця і полуниця тільки родички
  • Історія сорту садової суниці азія
  • Опис і характеристика сорту

   • Таблиця: переваги і недоліки сорту
 • Посадка і догляд

  • Вибір місця і підготовка грунту

   • Місце для посадки
   • Підготовка грунту
   • Схема і час посадки
  • Пересадження
 • Полив і підживлення

  • Таблиця: внесення підгодівлі
 • Розмноження

  • За допомогою вусиків
  • Розподіл кущів
 • Хвороби і шкідники

  • Відео: суниця без хвороб і шкідників
  • Таблиця: шкідники суниці і боротьба з ними
 • Збір і зберігання врожаю

  • Фотогалерея: бажаний гість на будь-якому столі
 • Відгуки садівників про суницю азія

Азія в російських садах

Коли на ринку ми зупиняємося біля прилавків з ароматними яскраво-червоними ягодами, нам навперебій пропонують купити полуницю. Насправді це садова суниця. У чому різниця між ними?

Суниця і полуниця тільки родички

Садова суниця — типова культурна рослина, яку вирощують і на маленьких дачних ділянках, і на величезних плантаціях. Вона являє собою компактні кущі з великим листям, під якими ховаються квітконоси. Плоди суниці великі-досягають часом розмірів невеликого, до 100-110 г, яблука. Це відносно посухо — і морозостійка культура, яка вимагає постійного догляду, підгодівлі, боротьби зі шкідниками. При поганому ставленні до правил агротехніки рослини вироджуються: ягоди і листя дрібнішають, уражаються шкідниками, хворобами і в кінцевому рахунку гинуть.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Садова суниця почала свій тріумфальний шлях по світу на початку 16 століття з франції

Полуниця-дикоросла рослина. Виходячи з місця зростання у неї багато назв: лісова полуниця росте в лісовій місцевості, степова — в степах і лісостепах, польова (народна назва — полініка) зустрічається на полях і незарослих схилах ярів. Вона відрізняється від садової родички дрібнішим листям і плодами, але більш високими квітконосами. При сприятливих умовах кущики полуниці розростаються у вигляді суцільного килима, займаючи великі, часом багатогектарні, простору. Полуниця більш зимостійка, краще переносить посуху, ніж суниця.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Ось вона справжня полуниця — дуже ароматна і солодка дикоросла ягода

І те, і інша рослина відносяться до роду суниця сімейства розоцвітих, а ось ботанічні види у них різні. Основною відмінністю можна вважати спосіб зав’язування плодів. У садової суниці чоловічі і жіночі квітки розташовані на одному кущі, тому вона є самозапилюваної. Полуниця ж має окремо чоловічі і жіночі рослини, для успішного плодоношення необхідно їх спільне зростання.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Лісова суниця не тільки смачна, але і надзвичайно цілюща

Осібно від них стоїть лісова суниця-рослина з дрібними ягодами, які мають такий смак і аромат, з якими не зрівняється ніяка садова суниця. Але росте вона в лісах, збір дрібних, легко деформуються ягід являє собою титанічну працю, на який здатний далеко не кожен. Можна сказати, що в наш час лісова суниця перейшла в категорію рідкісних ягід, справжньої екзотики.

Історія сорту садової суниці азія

У 2005 році італійська селекційна компанія «new fruits» з міста чезен вивела сорт садової суниці азія і зареєструвала під європейським патентом № 23759. В європі цей сорт претендує на високе місце в рейтингу суничних сортів. У російському держреєстрі селекційних досягнень, рекомендованих до поширення, цей сорт не представлений, але роботи з його районування ведуться. Сорт універсальний, придатний як для аматорського садівництва, так і для промислового використання. У виробничих масштабах вирощується на південному заході росії та україні.

Опис і характеристика сорту

Садова суниця азія — середньоранній сорт. Ягоди у неї встигають в середині травня на півдні, трохи пізніше, на початку червня, — в більш північних районах. Плодоношення триває близько місяця. Сорт дуже урожайний: садівники отримують від 0,8 до 1,2 кг ягід з одного куща, а в спеціалізованих господарствах збори складають близько 15 тонн з гектара.

Кущі у азії досить великі, з великими, але нечисленними яскраво-зеленим листям, вусів утворюють небагато. Потужні, високі квітконоси вінчають яскраво-зелені чашолистки. Ягоди легко відокремлюються від плодоніжок.

Плоди з блискучою шкіркою мають подовжену, конусоподібну форму. Колір великих (від 28 до 35 г) ягід яскраво-червоний. У перший рік обробітку окремі екземпляри можуть досягати 60-90 г. Ягоди дуже солодкі, з невеликою кислинкою, соковита м’якоть має ніжно-рожевий колір. Завдяки середній щільності, вони добре переносять транспортування і досить тривале для суниці зберігання.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Найбільші ягоди у сорту азія бувають в перший рік плодоношення

Таблиця: переваги та недоліки сорту

переваганедостатківисока і постійна врожайність.необхідність зимового і ранньовесняного укриття в помірно континентальному кліматі.великі ягоди з відмінними смаковими якостями.труднощі в розмноженні через малу кількість вусів.висока стійкість до грибкових захворювань і хвороб коренів.уражається борошнистою росою, хлорозом і антракнозом.ягоди придатні для тривалого транспортування і зберігання. Привабливий товарний вигляд.

Посадка і догляд

Для отримання високих врожаїв необхідно дотримуватися правил вирощування садової суниці. Азія вимагає практично цілорічного догляду. Навіть взимку слід навідатися на суничні грядки, перевірити укриття кущів, простежити, щоб в теплі зими рослини не підіпріли.

Вибір місця і підготовка грунту

До посадки садової суниці слід підійти відповідально — тільки при виконанні необхідних умов можна сподіватися на успіх.

Місце для посадки

Вибираючи місце для суничних грядок, треба врахувати наступні вимоги:

 • майбутній ділянку повинен бути добре освітлений. Допускається невелике затінення в полуденні години;
 • суничну плантацію потрібно розташовувати в місці, захищеному від холодних північних вітрів;
 • грунтові води повинні знаходитися не вище 0,6 м від поверхні грунту. При загрозі підтоплення кущів слід передбачити дренаж або пристрій високих гряд;
 • місце бажано вибирати рівне, а при посадці на схилах віддати перевагу південний або південно-західний ухил в 2–4о. В такому випадку з ділянки раніше зійде сніг і прогріється грунт;
 • ні в якому разі не садити азію на місці, де росли картопля, томати, баклажани та інші пасльонові, що мають спільних з садовою суницею шкідників і хвороби. Не слід вибирати і сусідство з цими культурами, а також поруч з кущами малини;
 • кращими попередниками для суниці служать цибулинні, листові овочеві рослини, морква, редис та інші коренеплоди. Ділянки, де раніше вирощували горох, боби, є оптимальними для посадки суниці — грунт після них збагачена азотом.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

При загрозі підтоплення на ділянці влаштовують грядки висотою 30-40 см

Підготовка грунту

Грунт для посадки суниці восени слід підготувати завчасно, вона повинна «дозрівати» близько місяця. До весняної-землю готують з осені. Рекомендується наступний порядок:

 1. перекопати землю на глибину багнета лопати, одночасно вирівнюючи ділянку.
 2. очистити ділянку від бур’янів, особливо багаторічних-осоту, пирію, кульбаб. При сильному заростанні багаторічними бур’янами обробити грунт препаратами раундал, торнадо, ураган або подібними гербіцидами.
 3. видалити личинки шкідливих комах (хрущів, дротяників та інших). При великій їх кількості обробити грунт засобами актофіт або актеллік.
 4. при посадці суниці на суглинках і глинистих ґрунтах для розпушення внести компост, перегній або добре перепрілий гній — по відру на квадратний метр ділянки. Корисно також додати пісок або тирсу.
 5. у разі закисленности грунту кожен 1 м2 заправити двома склянками золи і доломітового борошна.
 6. внести в грунт мінеральні добрива: калійних на 1 м2-10-15 г, фосфорних-20-30 г.
 7. перед самою посадкою підготовлений грунт пролити водою з мідним купоросом (2 столових ложки на 10 л) з розрахунку відро на 1 м2.

Схема і час посадки

У кущів садової суниці азія трохи листя і мала кількість вусів. Тому для сорту рекомендується багаторядкова схема посадки. Коли метою є отримання ягід, застосовують дво-або трьохрядкову схему при ширині грядок від 60 до 80 см, в рядах відстань між рослинами витримують в 30-35 см. На маткових ділянках для кращого вкорінення розеток висаджувати суницю слід за однорядковою схемою з відстанню між кущами в 35-45 см.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Один із способів, що допомагають раціонально використовувати землю — — шаховий порядок посадки

Вимерзнути взимку. Весняну посадку можна проводити відразу після того, як рослини рушать в зростання, і закінчити в середині травня. Для кращої приживлюваності у розсади слід видалити всі квітконоси і вуса.

Пересадка

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Рослини садової суниці досить довговічні. Однак, при тривалому вирощуванні на одному місці, грунт виснажується, врожайність знижується, ягоди дрібнішають. Крім того, в землі накопичується значна кількість різних джерел хвороб і личинок шкідників. Для підвищення врожайності, омолодження посадок через 2-3 роки виконують пересадку суниці на нову ділянку.

Закладку нової плантації виробляють шляхом ділення кущів з попереднього місця або за допомогою вусів. Ні в якому разі не можна пересаджувати цілі кущі — в цьому випадку з ними переселиться вся «зараза» зі старого місця зростання.

Полив і підгодівля

Суниця дуже вимоглива до вологості грунту і чуйна на внесення добрив, але не слід впадати в іншу крайність: зайвий полив і перегодовування рослин добривами теж ні до чого хорошого не приведуть.

Правила поливу:

 • до початку цвітіння вологи в грунті досить після зими. При сухій погоді проводять дощування по листю;
 • при появі квіток і зав’язуванні ягід поливають під корінь, не допускаючи попадання води на квіти, плоди і в серцевину рослин;
 • протягом усього вегетаційного періоду при сприятливих умовах суницю поливають не менше двох разів. У посушливу пору грунт зволожують щотижня;
 • витрата води на 1 м2 повинен бути близько 15-20 літрів;
 • поливають рослини рано вранці або після заходу сонця, коли спаде спека;
 • після кожного поливу треба обов’язково виполоти бур’яни.

Обов’язкові поливи після збору врожаю і восени перед настанням заморозків. Це підвищує зимостійкість суниці і сприяє кращому закладанню квіткових бруньок на наступний рік. Кращим є крапельний спосіб поливу.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

При краплинному способі поливу вода безпосередньо надходить до коріння кожної рослини

Поряд з поливом, своєчасна і правильно дозована підгодівля суниці є одним з головних прийомів при її вирощуванні. При цьому не слід уникати «народних» засобів: гною, деревної золи, коров’яку та інших.

Таблиця: внесення підгодівлі

терміни подкормокспособи і засоби внесеніясразу після звільнення грядок від снігу відтавання грунту.

 • внесення деревної золи (30-40 г у відрі води на 1 м2);
 • настояний у співвідношенні 1: 10 розчин коров’яку на 1 м2.

коли з’являються перші квітконоси.комплексне добриво з додаванням мікроелементів під кожен кущик (доза внесення згідно з інструкцією).при початку зав’язування ягід.обробка кущів суниці настояним добу розчином деревної золи з розрахунку 2-3 ст.л на л. Після збору врожаю.

 • комплексне добриво з мікроелементами;
 • дріжджова підгодівля;
 • 5-денний настій з кропиви;
 • перед зимою під кущі укласти перепрілий гній або розклався торф.

Застосовуючи при підгодівлі хімічні препарати, необхідно строго слідувати інструкціям, інакше замість багатого врожаю можна отримати загублені рослини.

Крім перерахованих заходів по догляду за суницею, є інші, не менш важливі агротехнічні прийоми. До таких слід віднести обрізку вусів у плодоносних рослин, прополку, підгортання кущів, розпушування, особливо після поливу і дощу, скошування листя після збору врожаю, укриття на зиму і інші деталі вирощування суниці.

Розмноження

Розмножують сорт азія насінням, вусами, діленням кущів. Слід пам’ятати, що, використовуючи насіннєвий метод, ніколи не отримати сортових ознак вихідних рослин. Він застосовується тільки селекціонерами при виведенні нових сортів.

За допомогою вусиків

Використовують дворічні рослини. Восени позначають найбільш потужні кущі, з яких був отриманий рясний урожай. На наступний рік їх пересаджують разом з грудкою землі на окрему грядку на відстань 50 см один від одного, видаляють всі квітконоси, щоб вся енергія йшла на утворення вусів. Коли з’являться вуса, грунт навколо маткових кущів постійно тримають у вологому стані. Вибирають найбільш потужні пагони, інші вирізують. Вуса з уже з’явилися розетками листя для кращого вкорінення пришпилюють до грунту. Для отримання більш якісного посадкового матеріалу на кожному вусику залишають першу від маточного куща розетку, інші видаляють.

До відділення розеток від материнського куща їх постійно поливають, розпушують землю, видаляють бур’яни і підгортають. Вуса з добре вкоріненими розетками (початок-середина липня) відрізають від маточного куща, переводячи на власне харчування. Після остаточного формування кущиків висаджувати розсаду на постійне місце слід якомога раніше. Крайній термін-середина вересня. Якщо висадити пізніше, вона погано приживеться, може загинути від морозів. Пересаджувати необхідно з грудкою землі на коренях. Можна висаджувати розетки і навесні, але в цьому випадку рослини дадуть мінімум плодів через малу кількість закладених восени квіткових бруньок.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

На вусику залишають першу від маточного куща розетку

Поділ кущів

Через те, що садова суниця азія дає мало вусів, її зазвичай розмножують діленням кущів. Для цього вибирають трирічні, найбільші і плідні кущі, що мають велику кількість ріжків. Рослини викопують і поділяють на окремі кущики. На кожному залишають по 2-3 здорових білих корінця і стільки ж молоденьких листочків. Коріння кожного саджанця обробляють препаратами для росту, розправляють, садять в заздалегідь підготовлені лунки, рясно поливають і засипають землею до сердечок. Для кращої приживлюваності можна використовувати невеликі парнички з родючим грунтом і лунками 35х35 см.на постійне місце саджанці висаджують через місяць разом з грудкою землі. Розмножувати суницю діленням куща можна протягом усього вегетаційного періоду. Найпізніший термін-вересень.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

На кожній деленке має бути по 2-3 здорових корінця і листочка

Хвороби і шкідники

Незважаючи на стійкість до багатьох захворювань азія має слабкий імунітет до борошнистої роси, хлорозу і антракозу, в сиру погоду уражається сірою гниллю.

Заходи боротьби:

 • при появі перших ознак захворювання борошнистою росою проводять обробку ділянки препаратами світч або байлетон;
 • для профілактики сірої гнилі навесні обприскують ділянку препаратами дерозал, еупарен. Повторюють обробку після цвітіння при дощовому сезоні. Уражені рослини видаляють і спалюють;
 • при появі ознак хлорозу поливають суницю аміачною селітрою (2 чайні ложки селітри на 10 літрів води);
 • при перших ознаках антракнозу негайно обробляють рослини метаксилом, антраколом або подібними препаратами;
 • для загальної профілактики захворювань слід використовувати доброякісний посадковий матеріал, не допускати загущення посадок і зіткнення ягід з землею, правильно проводити агротехнічні заходи.

Відео: суниця без хвороб і шкідників

Таблиця: шкідники суниці і боротьба з ними

найменування вредітелейпоражаемие частини растеніямеры профілактики і борьбипаутінний клещповрежденние листя буріють і засихають.

 • до початку цвітіння і після збору врожаю обробка препаратами децис (1 г на 10 л води), актара (1,4 г на 10 л води) і ін.;
 • під час цвітіння і дозрівання плодів — обприскування актофітом (1 мл/1 л при температурі води 20 ос).

суничний кліщпошкоджені листя жовтіють і зморщуються.обприскування рослин настоєм цитрусових кірок (30 г кірок на літр кип’яченої води настоювати 4 години).сунично-малиновий долгоносикповреждает бутони.

 • обприскування кущів мильними і зольними розчинами;
 • обробка препаратами нурелл (10 мл/10 л води), золон (5 мл/10 л води);
 • навесні мульчування міжрядь.

слізнівиедают плоди.

 • обробка грунту до посадки рослин формальдегідом (10 г на 10 л води).
 • застосування интексицидных гранул слизнеед (30 г на 10 м2), метальдегид (30-40 г на 10 м2) .
 • при малій кількості слимаків целсообразно збирати шкідників вручну.

Застосовуючи хімічні препарати, необхідно строго слідувати інструкціям по їх використанню.

Збір і зберігання врожаю

За два дні до початку ягідної стради припиняють полив рослин. Для кращого збереження врожаю збір починають за пару днів до настання справжньої зрілості і ведуть в жарку погоду щодня, а в сире час — через 2-3 дні. Збирають ягоди суниці: вранці-після висихання роси, ввечері — коли спаде спека. Ягоди знімають разом з плодоніжкою — це підвищує їх лежкість в разі подальшого транспортування. Збираючи суницю, необхідно відбраковувати пом’яті, хворі і запліснявілі ягоди. Потрапивши в загальну масу, вони зіпсують всю партію.

Садова суниця азія з італії: опис та інші особливості

Земля щедро віддячила за невпинну працю

Кращою тарою вважаються кошики, пластикові ємності, в які суницю укладають в один шар. Перебирати і мити ягоди ні в якому разі не можна. Охолоджена до 0-+2 ос суниця може зберігатися в холодильнику до чотирьох діб. Без охолодження вона залишається свіжою не більше доби. Для більш тривалого зберігання ягоди заморожують.

Фотогалерея: бажаний гість на будь-якому столі

Підійде не тільки картопля, але і великоплідна суниця азіяСадова суниця азія з італії: опис та інші особливостідомашній суничний компот реклами не потребуєСадова суниця азія з італії: опис та інші особливостісунична смоква-десерт оригінальний і кориснийСадова суниця азія з італії: опис та інші особливостіз суниці виходять чудові цукати

Відгуки садівників про суницю азія

Один з найбільш ранніх в моїх умовах сортів. Ягода середньої щільності,» стандартної » форми і розміру, яскраво-червоного кольору. У повній стиглості досить смачна і ароматна. В самому кінці плодоношення ягода кілька дрібніє. Сорт досить стійкий до різного роду плямистостей. У всякому разі, у мене так.

Рулон шпалер

Http://club.wcb.ru/index.php?showtopic=1585

Азія солодша і ароматніша альби. І розміри-величезні ягоди, дрібних майже немає (посаджена десь в кінці вересня). У минулому році серед безлічі інших сортів я особливо не розгледів її гідності і насаджав багато соток інших сортів, а азію реалізував розсадою (добре розмножується). Ще дивувався: що це на неї такий попит? а цього року сам просто в захваті. Але альба днів на 10 раніше почалася.

Олексій торшин

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t16608-1050.html

Азія в усіх відношеннях середній сорт-середній розмір, середня швидкість дозрівання і середня кількість ягід на кущі. Одне добре — аромат смачний, суничний.

Zachesova001

Http://www.asienda.ru/post/39935 /

Став дозрівати новий (для мене) сорт азія. Сподобатися. Аромат, смак, консистенція м’якоті приємні. Ягода дуже транспортабельна, зібрана вранці, ввечері виглядала так, ніби тільки зібрана. Врожайність хороша. Розмір ягоди теж вразив.

Ірина

Http://www.plodpitomnik.ru/forum/viewtopic.php?t=209&start=20