Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

75


1. Серед дачних подвір’їв все частіше можна зустріти таку культуру, як ожина. Сорти її з кожним роком поповнюються новинками. Але, здебільшого, садівники вирощують старі, навіть не підозрюючи, наскільки далеко вже пішла селекція.

Зміст

  • Стара гвардія
  • Новинки світової селекції
  • Ожина рубен та інші ремонтантні чудеса
  • На чому ж зупинити свій вибір?

Стара гвардія

Безліч дачників вирощують старий торнфрі, виведений майже половину століття тому безколючковий сорт. Він зручний для вирощування, урожайний, дозріває відносно рано. Крім того торнфрі відноситься до так званих гібридних типів. Він одночасно поєднує в собі риси стелеться і кущоподібної форми. Багато фермерів вже відзначили, що це одна з найкращих ожин для промислового вирощування. Торнфрі високоврожайний, невибагливий, більш зимостійкий в порівнянні з іншими видами культурної ожини.

Перевагою старих ожинових сортів є їх давня акліматизація. Зараз велика частина плодово-ягідних розплідників від калінінграда до владивостока вирощує виросли в місцевих кліматичних умовах саджанці. Вони мало хворіють після пересадки, дуже швидко починають приносити повноцінні врожаї.

відео про ожину торнфрі

До таких загартованим часом представникам відноситься ожина агавам, виведена тоді ж, коли і торнфрі. Популярність агавам забезпечила її рекордна зимостійкість серед чорної ягоди. У багатьох областях вона практично не потребує укриття. Досить просто злегка пригнути гілки до землі, щоб потім сніг вкрив їх.

Агавам-середньостиглий, ягідки починають наливатися кольором десь ближче до кінця серпня. Росте у формі куща, гілки можуть досягати довжини 5 метрів. Ошипованость куща хоч і наявна, але не так багато, як у деяких інших старих сортів, так що цілком зручна для обрізки. Якщо ви живете там, де досить-таки холодні зими, то агавам вам відмінно підійде. Вона дещо менш врожайна, ніж інші культурні ожини, ягоди трохи дрібніше і дозрівають не так рано, зате з зимовим укриттям буде набагато менше клопоту. Часто агавам використовують ландшафтні дизайнери з метою створити живопліт. Вона любить форміровку, дуже швидко заповнюючи собою відведений простір шпалери або паркану.

Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

Фотографія ожини

Новинки світової селекції

Ожинова селекція йде семимильними кроками всюди. Раніше основні дослідження проводилися на території сполучених штатів, зараз же до виведення нових форм садової ожини підключилися найрізноманітніші країни. Наприклад, нова зеландія, яка подарувала світу таке диво, як карака блек.

Ожина карака блек багатьма майстрами шанується за один з найперспективніших сортів новітньої селекції. Вона ультро ранньостигла, при тому, що період дозрівання розтягнутий, аж до самих холодів. Має воістину величезні, навіть для цієї культури, плоди. Витягнуті ягоди її важать по 20-30 грамів. Смакові властивості відмінні, цукристість висока. Ягоди одночасно соковиті і транспортабельні.

Карака блек чудово підходить для посушливих регіонів. Це взагалі один з найбільш посухостійких сортів в світі. Крім того він стійкий до всіх відомих садових захворювань. Варто відзначити також компактність куща. Батоги невеликі, близько трьох метрів довгі, а шипи хоч і присутні, але їх не так багато. Мабуть, єдиним істотним недоліком карака блек є його слабка зимостійкість. Але це легко долається зимовим укриттям. Він дуже добре гнеться, батоги не ламкі, зручні для укладання в траншеї.

Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

На фото ожина карака блек

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

Але найбільш величезними ягодами володіє natchez, один з останніх продуктів селекції університету штату арканзас. У нього відсутні шипи, має кущоподібну, але напівстоячу форму, чому дуже зручний для зимового укриття. Натчез ультраскоростиглий. Ягоди збираємо вже ближче до початку липня. Плоди довго не обсипаються, неймовірно смачні, навіть недостиглі солодкі. Мають приємний вишневий присмак. Він прекрасно підійде як для особистого подвір’я, так і для продажу. Покупці будуть здивовані, якщо навіть не ошелешені, величиною плодів, а смак цієї чорної ягоди підкорить їхні серця.

Сортів превелика безліч, розповісти відразу про всі гідних неможливо.для холодних зим найкраще підійде полар, польської селекції. Він не потребує зимового укриття, компактний, приносить відмінні врожаї, середньостиглий, а великі ягоди мають дуже приємний смак.

З англійської селекції найбільшу цікавість викликають лох тей і валдо. Мініатюрний валдо дуже компактний, його можна садити погуще. Він практично не вимагає обрізки, високоврожайний. Приносить невеликі, круглої форми плоди з середини липня. Порівняно добре переносить наші морози. А лох тей не вимагає ні хороших грунтів, ні рясних постійних поливів. Дуже невибагливий сорт. Ожини невеликі, але надзвичайно смачні. Дозрівання триває близько трьох тижнів. За короткий термін ви можете зібрати з одного куща пару відер відмінної якості ягід.

Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

Фотографія ожини лох тей

Але головне, лох тей один з найбільш скоростиглих представників ожини садової. Насолоджуватися смачними ягідками ми можемо вже з середини червня.

Ожина рубен та інші ремонтантні чудеса

Історія ремонтантної ожини починається з рубена, виведеного провідними фахівцями-рослинниками з арканзаського університету.

Ремонтантні сорти корисні там, де:

  • вкрай холодна або малосніжна зима;
  • довга осінь без сильних похолодань;
  • прохолодна весна для більш комфортного цвітіння;
  • багато мишей, зайців, здатних пошкодити зимуючу деревину.

Така ожина більш вимоглива до поливу, менш зимостійка. Але те, що на зиму вкривати потрібно тільки коріння, видаляючи всю виросла за літо деревину, робить її незрівнянно більш простий у догляді культурою, ніж багато значно більш зимостійкі сорти ожини.

Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

Фото ожини рубен

Сила росту ремонтантних сортів, як правило, значно перевищує звичайні-приносять перший значний урожай вже через рік після посадки.

Сорт рубен по праву вважається патріархом ремонтантної ожини. Він скоростиглий-перші ягоди вже збираємо з кінця липня і аж до зимових морозів. Рубен, взагалі, відноситься до найбільш врожайним сортам ожини. Зібрати три відра великої ягоди вагою 10-15 грамів з куща – не вигадка. Має дуже потужний корінь, чому досить-таки посухостійкий. До грунтів маловимогливий. Відгукується кращим цвітінням на прохолодну весну. Зими не страшні. Практично те ж стосується і іншого ремонтантного сорту прайм арк 45. Це пізньостигла новинка американської селекції. Ви отримуєте соковиті плоди, коли всі інші ягоди вже давно відійшли.

Одним же з найцікавіших є новітній сорт амара з арканзасу, представляючи собою першу в світі ремонтантну ожину без шипів. Амара має надзвичайно смачні ягоди до 15 грамів, які дозрівають з початку вересня. Высокоросла, високоврожайна. Відсутність шипів робить літній догляд за кущем і збір плодів дуже зручним.

відео про ожину рубен

На чому ж зупинити свій вибір?

Видів садової ожини різноманіття. Одні відрізняються за формою, компактності куща, інші за термінами дозрівання, величиною ягід, врожайності, треті за вимогливістю до умов: вологи, грунтів, зими, четверті смаковими якостями ягід. Якщо хтось із них має класичний ожиновий смак, то інші мають яблучним, вишневим і навіть апельсиновим присмаком. Є, врешті-решт, ремонтантна культура.

Ожина-сорти на будь-який смак, вибираємо найбільш підходящий

На фото кущ ожини